Dziesięć sezonów Piasta w Ekstraklasie, dużo?
Z pewnością kibice Legii czy Lecha powiedzą, że mało. Dla nas kibiców Piasta, jest to jednak bardzo dobry wynik. Mamy nadzieję, że tylko będziemy go poprawiać. Oczywiście Piast spędził na poziomie Ekstraklasy już 12 sezonów, jednak skupimy się na okresie po powrocie na najwyższy szczebel ligowy.
Przez te 10 sezonów klub z Gliwic osiągał największe sukcesy w historii. Przede wszystkim zdobył w tym czasie historyczne MISTRZOSTWO POLSKI! Dodatkowo zajął drugie, trzecie oraz czwarte miejsce, co zaowocowało zagraniem w eliminacjach do europejskich pucharów.
Wszyscy jednak wiemy, że nie zawsze było kolorowo, zdarzały się też sezony w których do końca Piast bił się o utrzymanie w lidze. To właśnie w tej serii artykułów postaramy się opisać po krótce każdy z sezonów… Zapraszamy do czytania!
Pierwszy sezon Piasta po powrocie – 2012/2013
Zacznijmy od początku, mimo zdobycia mistrzostwa pierwszej ligi oraz awansu do Ekstraklasy, z pewnością większość typowała, że tak szybko jak Piast wszedł do ligi, tak szybko z niej spadnie. Tak się jednak nie stało i drużyna z Gliwic ostatecznie zajęła 4 miejsce, co pozwoliło na występ w eliminacjach do Europejskich pucharów. Dodatkowo gdyby gliwiczanie w ostatnim meczu pokonali GKS Bełchatów, zajęliby pozycje medalową (3miejsce).
trener Piasta – Marcin Brosz
Najlepszy Transfer do Piasta
- Marcin Robak – 16 występów, 7 goli, 1 asysta
- Damian Zbozień – 50 występów, 4 gole 3 asysyty
Naszym zdaniem najlepszym transferem był Marcin Robak, był bardzo skutecznym napastnikiem, niestety jednak szybko nas opuścił. Dodatkowo Wyróżniliśmy Zbozienia. Damian jest solidnym obrońcą, po dwóch sezonach w Gliwicach został wytransferowany do Amkaru Perm.
Najgorszy transfer do Piasta
W tym sezonie, ciężko znaleźć najgorszy transfer. Z pewnością w tamtym czasie najbardziej zawiódł Jakub Świerczok, który zagrał jedynie 31 minut w meczu z Pogonią a następnie złapał bardzo groźną kontuzje, co było powodem, że więcej nie wystąpił. Jednak kontuzja nie powinna wpływać na nasza ocenę. Dlatego najgorszym transferem tego sezonu wybraliśmy Pawła Lisowskiego, który nie pojawił się na boisku nawet na minutę.
Pełna lista transferów tutaj – źródło TransferMarkt.
Najlepsza jedenastka Piasta
Najlepszy zawodnik – Marcin Robak
Najgorszy zawodnik – Adrian Sikora
Najlepszy mecz w sezonie
Bezsprzecznie najwięcej emocji przyniosło nam spotkanie w Gliwicach przeciwko ówczesnemu mistrzowi Polski – Śląskowi Wrocław. Mecz odbył się 12 maja 2013 roku.
W 16 minucie gola dla Śląska strzelił Dalibor Stevanović. Przez pierwszą połowę nie działo się nic szczególnego. Natomiast w drugiej połowie mecz się ożywił, sporo się działo. Już w 52 minucie w polu karnym faulowany był Oleksy, co spowodowało podyktowanie jedenastki na korzyść Piasta. Do piłki podszedł Ruben Jurado i oczywiście się nie pomylił, pewnie wykorzystał okazję.
Bardzo szybko, bo już 5 minut później Oleksy wykorzystał błąd Soboty i mocnym strzałem umieścił piłkę w siatce. Niestety w 74 minucie w polu karnym Oleksy faulował Cetnarskiego, w konsekwencji Piast nie dość, że musiał grać w osłabieniu, to jeszcze Stevanović pewnie wykorzystał rzut karny. W 89 minucie fantastyczną obroną wykazał się jeszcze Darek Trela. Jednocześnie gdy wszyscy spodziewali się, że spotkanie zakończy się remisem, tymczasem stało się to. No właśnie dlaczego to spotkanie jest tak wyjątkowe? W 90 minucie na boisku pojawił się nasz wychowanek Radek Murawski. Bez wątpienia to właśnie on sprawił, że to spotkanie zostanie zapamiętane, ponieważ po wejściu na boisko to on wyprowadził Piasta na prowadzenie, dodatkowo było to debiutujące trafienie.
Spotkanie na żywo oglądało 6507 kibiców.
Frekwencja
Średnia frekwencja w meczach domowych wynosiła 5839 kibiców, co naszym zdaniem było dobrym wynikiem.
Bez wątpienia najwyższą frekwencję miało ostatnie spotkanie w sezonie przeciwko GKS Bełchatów – mecz przyciągnął 9128 kibiców.
Godne podziwu są również frekwencje ze spotkań przeciwko Legii Warszawa – 8786 kibiców oraz Lechowi Poznań – 8192.
Bardzo dobra stronka się zapowiada, ciekawe analizy i informacje. Oby społeczność się dopasowała. Dzięki.
Dzięki za miłe słowo. Mamy nadzieje, że poziom naszych tekstów będzie tylko szedł w górę.