Z OBOZU RYWALA – TO JUŻ CZWARTA ODSŁONA SERII ARTYKUŁÓW. TYM RAZEM CZAS NA JAGIELLONIĘ BIAŁYSTOK.
W serii „Z obozu rywala”, postaramy się przybliżyć sylwetkę rywala. Jednocześnie w artykule z pewnością znajdziemy ciekawe informacje na temat Jagiellonii Białystok oraz jej statystyki.
Jagiellonia Białystok – srebrny i brązowy medalista mistrzostw Polski założony w 1920 roku. Prezesem Dumy Podlasia jest Wojciech Pertkiewicz, a białostoczanie w tabeli wszechczasów Ekstraklasy zajmują 18. pozycję.
Atuty rywala
– Marc Gual w zespole Jagiellonii zaaklimatyzował się bardzo szybko. W dwóch jego pierwszych meczach zdobył bramki, a jego grą ciągnął cały zespół do przodu. Na pewno nasi obrońcy muszą zwrócić na niego uwagę, bowiem może on stanowić duże zagrożenie dla bramki strzeżonej przez Frantiska Placha.
– Michał Pazdan jest ostoją defensywy białostoczan. Jego doświadczenie bardzo pomaga młodszym kolegom, którzy występują na bokach obrony.
– Diego Carioca analogicznie do Marca Guala zalicza wejście smoka. Czarnoskóry skrzydłowy wyróżnia się na tle pozostałych zawodników białostoczan, Carioca zdobył już 2 gole w 4 występach. Może stanowić także duże zagrożenie dla naszych bocznych obrońców, ale miejmy nadzieję, że nasi zawodnicy zniwelują jego atuty.
Garść statystyk z obozu rywala
– Pierwszym spotkaniem Dumy Podlasia na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce było starcie z Widzewem Łódź. Wówczas padł remis 1:1.
– Najwyższą porażką Jagielloni jest przegrana 7:1 z GKSem Katowice w 1993 roku.
– Najwyższą wygraną Jagi jest zwycięstwo 6:0 z Ruchem Chorzów w 2013 roku.
– Najwięcej bramek dla białostoczan zdobył Tomasz Frankowski, którzy łącznie ma ich 135 dla żółto – czerwonych barw.
Forma rywala
Jagiellonia aktualnie zajmuje 12. pozycję w tabeli. Ich ostatni mecz zakończył się przegraną 1:2 z Pogonią Szczecin. Duma Pomorza zdobyła znacznie mniej punktów na wyjeździe (13 pkt.) niż u siebie (21 pkt.). Ostatnia wyjazdowa potyczka białostoczan nie wyłoniła zwycięzcy. Żółto – czerwoni zremisowali z Radomiakiem Radom 2:2. Wówczas bramki zdobywali wyżej wymienieni Diego Carioca i Marc Gual.
Warto podkreślić, że pszczółki doprowadziły do remisu przegrywając dwoma trafieniami.
W ostatnich 5 spotkaniach, Jagiellonia zaliczyła 3 porażki, 1 remis i 1 zwycięstwo. Ich forma nie powala, choć trzeba przyznać, że dwie z trzech przegranych są z kandydatami do mistrzostwa Polski:
– 13.03.2022 Jagiellonia Białystok 0:1 Wisła Płock
– 19.03.2022 Lech Poznań 3:0 Jagiellonia Białystok
– 03.04.2022 Jagiellonia Białystok 2:1 Zagłębie Lubin
– 11.04.2022 Radomiak Radom 2:2 Jagiellonia Białystok
– 16.04.2022 Jagiellonia Białystok 1:2 Pogoń Szczecin
Źródło: Dziennik Sport
Piast u siebie z Jagiellonią – ostatnie 5 meczów:
– 21.12.2018 Piast Gliwice 1:1 Jagiellonia Białystok
– 12.05.2019 Piast Gliwice 2:1 Jagiellonia Białystok
– 08.11.2019 Piast Gliwice 3:1 Jagiellonia Białystok
– 12.07.2020 Piast Gliwice 2:0 Jagiellonia Białystok
– 21.09.2020 Piast Gliwice 0:1 Jagiellonia Białystok
Można zauważyć, że nasz bilans jest bardzo dobry. Wygraliśmy 3 razy, raz zremisowaliśmy i raz przegraliśmy. Oby i tym razem 3 punkty zostały przy Okrzei
Jagiellonia Białystok w ostatnich dziesięciu sezonach Ekstraklasy:
W związku z tym, że nasza redakcja bierze udział w Fantasy Ekstraklasa, przedstawiamy najlepiej punktujących na wiosnę zawodników rywala:
– Tomas Prikryl – 33 pkt.
– Miłosz Matysik – 26 pkt.
– Karol Struski – 25 pkt.
– Bojan Nastić – 24 pkt.
– Przemysław Mystkowski – 21 pkt.
Reasumując, w artykule „Z obozu rywala” przybliżyliśmy Wam sylwetkę naszego najbliższego rywala. Nowa seria artykułów będzie pojawiać się przed każdym meczem wyjazdowym (tym razem wyjątek – przed meczem domowym). Dajcie znać w komentarzach na naszych social mediach, jak się podoba, ewentualnie czego Wam brakuje.