AnalizyInne

Analiza meczu z Koroną

Analiza meczu z Koroną

Zastanawiało was co robił Arkadiusz Pyrka w tej strefie boiska gdy zdobył bramkę? Mecz dwóch rewelacji rundy rewanżowej dostarczył paru ciekawych rozwiązań taktycznych.

W następnym meczu Piast Gliwice podejmie na wyjeździe Wartę Poznań. Więc to idealne warunki, żeby przed telewizorem zaobserwować omówione dziś zagadnienia.

(Dwa według mnie najfajniejsze do obserwowania podczas meczu z z Wartą to gra bocznych obrońców bliżej środka boiska oraz skupienie przy rozegraniu)

Kompaktowość Piasta Gliwice

Kompaktowe ustawienie zespołu oraz poruszanie się po boisku wraz z piłką pozwala na zgromadzenie większej liczby obrońców w pobliżu piłki.

Umożliwia to stosowanie podwajania lub nawet potrajania ataku na zawodnika z piłką. Zwiększa to prawdopodobieństwo skutecznego odbioru piłki. Względnie małe odległości pomiędzy zawodnikami w obronie sprawiają, że na boisku znajdują się strefy, w których nie ma obrońcy. W organizacji gry obronnej mówi się wtedy o tzw. „łatwej” i „trudnej” strefie. Trudna strefa to obszar boiska, w którym znajduje się przeciwnik z piłką oraz obrońcy. Powinny odbywać się w niej zdecydowane działania obronne oraz skuteczna asekuracja tych działań. Łatwa strefa to część boiska oddalona od piłki, w której nie znajdują się obrońcy, ale mogą być napastnicy

Źródło: https://sport.tvp.pl/12874889/rumak-nauczanie-obrony-strefowej-w-systemie-433

Piast Gliwice mocno zagęszcza strefę w okolicach piłki i gra bardzo blisko formacjami gdy się broni, co znacznie ułatwia drużynie odzyskanie piłki. Dodatkowo to jeden z filarów szczelnej obrony Gliwiczan.

Skupienie przy rozegraniu

Skupienie przy rozegraniu najlepiej prezentuje video:
(niestety nie posiadam video z Piastem, więc pokażę na przykładzie Bayernu Leverklusen)

Źródło video: https://twitter.com/Kondi102010/status/1653351029679742976 .

Wydaje mi się (lub dopiero teraz na to zwróciłem uwagę po zobaczeniu wspomnianego video), że Piast robi tak samo. Rzucał mi się w oczy robiący przerzut Grzegorz Tomasiewicz lub Michał Chrapek, przerzut z zagęszczonej strefy boiska na jedno ze skrzydeł.

Boczni obrońcy grający w półprzestrzeni i bliżej środka boiska.

Zastanawiało was co robił Arkadiusz Pyrka w tej strefie boiska gdy zdobył bramkę na 1-0?

Na przykładzie meczu pucharowego wskażę zachowanie znane m.in. w Manchesterze City. To jeden z autorskich pomysłów Guardioli. Tak, można z powodzeniem stosować takie rozwiązania w Ekstraklasie, to nie rocket science. (Tak grał Lech w meczu z Piastem, a teraz Piast tak zagrał z Koroną)

Boczni obrońcy w półprzestrzeniach – co to dało?
Ustawieni w połowie drogi między pomocnikami i napastnikami Djurgarden – skupiają ich bliżej środka.
Do skrzydłowego Lecha doskakuje boczny obrońca.
S
tworzenie przestrzeni przed linią obrony dla 5 graczy

Analiza meczu z Koroną

Analiza meczu z Koroną

Na podstawie wpisu: https://twitter.com/pamietnik_p/status/1634464179418710019

Boczni obrońcy Piasta w zależności od sytuacji na boisku poruszają się:

  • blisko linii bocznej,
  • w półstrefie,
  • bliżej środka boiska.

Nie ma tutaj jednej zasady ruchu co jest dużo mniej przewidywalnym rozwiązaniem dla obrony przeciwnika i dla analizy przeciwnika.

Więcej na temat gry obrońców w takim systemie gry możecie przeczytać: https://www.coachesvoice.com/cv/inverted-full-backs-guardiola-cancelo-trent-alexander-arnold-lahm-football-tactics/

Ten sposób rozegrania jest najbardziej podobny do drużyny Piasta Gliwice.
(Mówimy tylko o 5 z tyłu bo „przód” zajmuje inne pozycje, np Tomasiewicz gra niżej.)

Analiza meczu z Koroną
Źródło: https://www.coachesvoice.com/cv/inverted-full-backs-guardiola-cancelo-trent-alexander-arnold-lahm-football-tactics/

Źródła:

https://sport.tvp.pl/12874889/rumak-nauczanie-obrony-strefowej-w-systemie-433

Inverted full-backs: football tactics explained

Udostępnij

O autorze

Były scout w klubie z zaplecza Ekstraklasy. Kiedyś marzyłem zostać dyrektorem sportowym jednak Uniwersum Polskiej piłki sprowadziło mnie na ziemię. Za co bardzo dziękuję. Obecnie rekrutuję i buduję zespoły w dużym przedsiębiorstwie. Pisze głównie o szeroko rozumianych zasobach ludzkich i psychologii w piłce nożnej. Znajdziesz mnie na Twiterze: @Scout_Kacper

?>