AnalizyInnePodsumowanie sezonu

Czy wyniki to odzwierciedlenie jakości na boisku? Czyli o trudnej ocenie rundy Piasta Gliwice.

Czy wyniki to odzwierciedlenie jakości na boisku? Czyli o trudnej ocenie rundy Piasta Gliwice.

To była bardzo specyficzna runda Piasta Gliwice. Gra była bardzo dobra jednak nie przełożyło się to na zdobycz punktową. W tym artykule pochylę się nad tym czy przez pryzmat wyników można oceniać grę Piasta Gliwice i innych zespołów.

Wpływ przypadku na wynik meczu.

Na początek przytoczę dwa cytaty, które dobrze pasują do oceny gry drużyny Aleksnadara Vukovica.

Nie jestem typem człowieka, który zachłystuje się tym, że wygrał mecz. Wręcz przeciwnie – dla mnie zespół nie jest dobry, bo wygrał, albo słaby, bo przegrał. Linia pomiędzy wygraną, a przegraną jest zbyt cienka. ~Mariusz Misiura (trener Znicza Pruszków)

Sama rola przypadku ma ogromny wpływ na wyniki na całym świecie. I to nie jest moje zdanie, żeby było jasne. Badania naukowe sprzed kilkunastu lat jasno dowodziły, że blisko 50% bramek pada po przynajmniej jednym zdarzeniu losowym. Ostatnio je powtórzono – wyszło 46%.  ~Andrzej Gomołysek (wywiad dla weszlo.com link w źródłach)

Świetnym i świeżym przykładem roli zdarzenia (zdarzeń) losowych w meczu jest ostatnie spotkanie ze Stalą Mielec wygrane 3-0.

  • optycznie był to nas dobry mecz (dużo lepsza druga połowa niż pierwsza, było widać brak Patryka Dziczka), Stal realnie zagroziła naszej bramce tylko raz, mieliśmy przewagę i udokumentowaliśmy ją trzema bramkami – we wszystkich bramkach miał udział przypadek,
  • bramka na 1-0 to błąd bramkarza Stali Mielec (przypadek bo nie jest to zamierzone lub wytrenowane),
  • bramka na 2-0 pada po przypadkowym odbiciu się piłki od Jorge Felixa (nie był to zamierzony strzał),
  • strzał z rzutu wolnego Damiana Kądziora został zblokowany i zmienił tor lotu piłki (nie było to zamierzone przez strzelca)

Podsumowując lepsza dyspozycja na boisku (+0,88 xG względem rywala) nie determinuje wyniku.

Piłka nożna jest grą zespołową z małą zdobyczą zdarzeń punktowych. W meczach pada mało bramek i wpływa na nie około 46% przypadku. Dla porównania w siatkówce jest rozgrywane minimum 3 sety po 25 punktów więc to minimum 75 akcji punktowych. Gra jest bardziej schematyczna i powtórzeniowa co zmniejsza rolę przypadku. Kontrast do piłki nożnej.

-Wskaźnik expected goals (xG) – najbardziej przeceniana i eksploatowana w dyskusjach o piłce statystyka?

-Powiem inaczej: to statystyka, która lepiej niż bramki odzwierciedla dyspozycję drużyny.

~Andrzej Gomołysek (wywiad dla weszlo.com link w źródłach)

Opracowanie własne na podstawie: https://footystats.org/pl/clubs/gks-piast-gliwice-1226

Jeśli za wyznacznik dobrej gry weźmiemy model xG (expected goals) to zauważymy, że Piast przez zdecydowaną część rundy więcej kreował sytuacji niż powalał rywalom. I nie są to minimalne różnice. Jest to solidna różnica, która malała z czasem trwania sezonu i gdy była „ujemna” dała Piastowi 6 pkt w dwóch ostatnich meczach. Średnia krocząca z ostatnich 5 spotkań w końcówce sezonu była na minusie w drużynie Piasta Gliwice.

Mecz po meczu.

Szczegółowo spotkanie po spotkaniu wyglądało to tak:

Opracowanie własne na podstawie: https://footystats.org/pl/clubs/gks-piast-gliwice-1226

Najlepsze spotkanie w ofensywie: mecz z Radomiakiem Radom – najgorsze: mecz z Górnikiem Zabrze

Najlepsza spotkanie w defensywie: mecz z Wartą Poznań – najgorsze: mecz z Lechem Poznań

Najlepszy mecz: spotkanie z Ruchem Chorzów – najgorsze: mecz z Górnikiem Zabrze

Stylowo ta runda była minimalnie gorsza od poprzedniej, gdzie zaliczyliśmy świetną wiosnę. W tej duży wpływ na zdobycz punktową miały kontuzje i kary dyscyplinarne. Sytuacja w tabeli i gra naszego zespołu to ciekawe wyjście to dyskusji. Czy wolisz aby twój zespół: grał mniej atrakcyjnie i punktował (był wysoko w tabeli) czy grał atrakcyjnie i nie zawsze punktował na miarę gry.

To spore uproszczenie. Bo trzeba też brać pod uwagę wykorzystanie zasobów co w minionej rundzie Śląsk Wrocław i Puszcza Niepołomice zrobiły świetnie.

Piast Gliwice na tle Ekstraklasy.

Powyżej zestawienie autorstwa Bena Griffis’a, które potwierdza że jesteśmy w czołówce Ekstraklasy.

Jak ja oceniam rundę? To była dobra runda, kolejna dobra runda w wykonaniu Piasta Gliwice. Było parę mankamentów więcej niż na wiosnę. Zespół nie stracił atutów, wszedł o pół poziomu wyżej i rozwinął zawodników.

Tradycyjnie zapraszam do dyskusji w komentarzach!

 

Źródła:

https://twitter.com/WeszloCom/status/1734347326515270118.

https://weszlo.com/2023/12/06/andrzej-gomolysek-wywiad-analiza-pilka-nozna-slask-wroclaw/.
https://footystats.org/pl/clubs/gks-piast-gliwice-1226.
https://twitter.com/BeGriffis/status/1737517651935543479/photo/1.

 

 

 

Udostępnij

O autorze

Były scout w klubie z zaplecza Ekstraklasy. Kiedyś marzyłem zostać dyrektorem sportowym jednak Uniwersum Polskiej piłki sprowadziło mnie na ziemię. Za co bardzo dziękuję. Obecnie rekrutuję i buduję zespoły w dużym przedsiębiorstwie. Pisze głównie o szeroko rozumianych zasobach ludzkich i psychologii w piłce nożnej. Znajdziesz mnie na Twiterze: @Scout_Kacper

?>