Czy sztab Piasta Gliwice zmienił sposób rozegrania piłki „od tyłu?” Czy to zmiana na bardziej ofensywny styl gry? Czy próba przygotowania zespołu na odejście kluczowych zawodników, aby załatać budżet?
W części pierwszej skupię się na przygotowaniu taktyki po odejście Ariela Mosóra, a w drugiej pod odejście Arka Pyrki.
Nie da się ukryć, że Ariel Mosór to podstawowy środkowy obrońca Piasta Gliwice, który nie wystąpił w 6 spotkaniach ligowych. W jego miejsce zagrał 2 razy Miguel Munoz (mecze ze Stalą, i Śląskiem) i 4 razy Tomas Huk (mecze Puszczą, Zagłębiem, Pogonią i Koroną). Początkowo chciałem opisać zmianę sposobu rozegrania gdy nie gra Ariel Mosór. Jednak z MFK Karvina Piast grał tak samo taktycznie.
Piast Gliwice gra bardziej ofensywnie (szczególnie skrzydła) dzięki schodzeniu do rozegrania defensywnego pomocnika.
Może być to również przygotowanie gry zespołu pod odejście Ariela Mosóra ponieważ żaden ze środkowych obrońców nie wprowadza piłki na takim poziomie jak Ariel.
Zmiana sposobu rozegrania.
Sparing z Pogonią Szczecin.
O jaką sytuację na boisku chodzi, na stop-klatce poniżej możecie zauważyć ten moment.
- Defensywny pomocnik (Patryk Dziczek) cofa się bardzo głęboko (prawie w linii ze środkowymi obrońcami) do rozegrania. Boczni obrońcy są przed linią środkowa blisko linii bocznych. Tomasiewicz ustawia się w okolicach koła środkowego. Pozostali zawodnicy tą ustawieni w linii z linią obrony Pogoni Szczecin.
- Skrzydłowi grają bliżej środka, szczególnie Jorge Felix. W pewnych fazach meczu gramy na dwie „10” – zazwyczaj jest to Jorge Felix i Miłosz Szczepański.
- Jeśli Piast zaatakuje bezpośrednio (długą piłką) to bardzo ważne jest wygrania pojedynku przez zawodników w ataku. Innymi sposobem rozegrania jest próba wprowadzania piłki poprzez bocznych obrońców do ataku.
Sparing z MFK Karvina.
Defensywny pomocnik – wyznacznik rozegrania.
Para stoperów: Czerwiński – Huk.
W meczu z Koroną Kielce (1-1), na środku obrony zagrali Jakub Czerwiński i Tomas Huk.
Sytuacja analogiczna do sparingu z Pogonią Szczecin.
Para stoperów: Czerwiński – Mosór.
W ostatnim meczu sezonu z Puszcza Niepołomice na środku zagrał duet: Jakub Czerwiński i Ariel Mosór.
Czy ktoś z kadry Piasta rozgrywa na poziomie Ariela Mosóra?
Na początek przyjrzyjmy się jak rozgrywają piłkę podstawowi środkowi obrońcy Piasta Gliwice:
Zwrocie uwagę na: progressive pass (podanie progresywne/podania do przodu) i progressive carry (podania, które utrzymują posiadanie piłki w ofensywie i przybliżają do bramki rywala).
Skrócona wersja statystyk:
Da się zauważyć dużą dysproporcję pomiędzy podstawową parę obrońców a zmiennikami. Mosór jako jedyny zawodnik z obrońców ma statystyki na średnim poziomie (grupa 36%-66% najlepszych zawodników w lidze – tylko ŚO). Żaden z obecnych rezerwowych nie gwarantuje takiego poziomu że w tej analizie nie brałem pod uwagę Reinera, który występował w innej lidze. Dlatego rozwiązanie taktyczne z cofniętym rozgrywającym może być chlebem powszednim nadchodzącego sezonu ligowego.
(Reiner grał sezon w Austriackiej Bundeslidze – dane podaję dla kontekstu.)
Środkowi obrońcy – szczegółowo.
Całość profili statystycznych wymieniowych zawodników poniżej:
Kim można zastąpić Ariela Mosóra: