Zapowiedzi

Wygrać w Derbach [ZAPOWIEDŹ]

Wygrać w Derbach [ZAPOWIEDŹ]

Po raz pierwszy w tym sezonie przyjdzie nam się zmierzyć z Górnikiem Zabrze w ramach 9 kolejki PKO BP Ekstraklasy. Czas na Derby Śląska!

7 meczów i 9 punktów – to bilans obydwu drużyn, które dzisiaj spotkają się przeciwko sobie na Arenie Zabrze. Jedyne zespoły z Górnego Śląska, które są w Ekstraklasie, grają w tegorocznych rozgrywkach w kratkę. Drużyna z Gliwic ma 3 zwycięstwa, 4 porażki i 0 remisów. Górnik natomiast ma jedynie 2 zwycięstwa z początku sezonu, 2 porażki, a ostatnie 3 mecze zakończyły się podziałem punktów. Zabrzanie czekają więc na 3 punkty od 7 sierpnia – wygranej z Rakowem Częstochowa.

Występ Lukasa Podolskiego pod znakiem zapytania

Czołowy zawodnik Górnika Zabrze – Lukas Podolski – nie wystąpił w meczu już od blisko miesiąca, bowiem jego ostatni występ miał miejsce 13 sierpnia. Podolski zmaga się z problemem z kolanem, a wystąpiło tam naciągnięcie. Pytany trener „Trójkolorowych” o Lukasa, Bartosch Gaul wyjaśnił:

Jeżeli chodzi o stan zdrowotny, to na szczęście mamy wszystkich w treningu. Co do Lukasa Podolskiego to też trenuje, ale nie na sto procent, nie robi wszystkiego. Musimy jeszcze poczekać i zobaczyć, ale jeszcze chyba na sobotę nie będzie gotowy. Tutaj „Poldi” da znać, czy jest już gotowy czy jeszcze trzeba będzie zaczekać.

Lukas Podolski chce kupić Górnika Zabrze. "Ten klub ma największy potencjał w Ekstraklasie"
Photo: Norbert Barczyk / PressFocus

 

Wypowiedzi

Waldemar Fornalik – trener Piasta Gliwice

O Górniku Zabrze:

Zawsze to są te mecze derbowe, które mają dodatkowy smaczek. W Górniku dokonuje się wielu zmian, ale to DNA tej drużyny zawsze pozostaje i jest w dalszym ciągu to samo, czyli jest to zespół, który gra bardzo agresywnie. Mamy swój materiał, mamy swoje przemyślenia, mamy swój plan na ten mecz i tego się będziemy trzymać.

Jakiego meczu się spodziewa Waldemar Fornalik?

Gramy na stadionie Górnika i nie wyobrażam sobie, aby Górnik wyczekiwał na to co się wydarzy. Jesteśmy przygotowani na to, że to będzie agresywny mecz.

PYT: Czy ostatnie zmiany kadrowe w Górniku utrudniają rozpracowanie rywala?

Sposób gry Górnika niewiele się zmienił, pomimo tego, że odeszli zawodnicy. Ci którzy przyszli są wkomponywani – naszym zdaniem – w podobne struktury gry, w podobny sposób grania.

PYT: Czy możliwy brak Podolskiego w meczu, to różnica z punktu widzenia rywala?

Na pewno. Klasa i umiejętności Lukasa są na bardzo wysokim poziomie i zawsze to jest wartość dodana.

Pełny wywiad

 

Bartosch Gaul – trener Górnika Zabrze

PYT: Kto z nowych piłkarzy jest najbliżej pierwszego składu?

Marosa będzie potrzebował jeszcze trochę czasu, żeby być gotowym fizycznie. Mieliśmy natomiast szczęście, że w Japonii sezon aktualnie też trwa, także on (Kanji Okunaki przyp.red) był w pełnym treningu i myślę, że fizycznie jest jak najbardziej przygotowany w porównaniu do innych zawodników.

PYT: Aktualnie po 7 meczach mamy w swoim dorobku 9 punktów i 12 lokatę. Chyba to nie jest szczyt naszych marzeń?

Marzeń na pewno nie. Pomarzyć sobie zawsze możemy, ale mi się też wydaję, że zawsze musimy mieć te realistyczne marzenia. W porównaniu do Ekstraklasy, to Ekstraklasa jest mocna i jest też dużo klubów, co mają finansowe możliwości. Myślę, że my też mieliśmy swoje problemy, jeśli chodzi o filozofię, jeśli chodzi o rewolucję w kadrze, którą mieliśmy po ósmej kolejce. (…). Nie mieliśmy najłatwiejszych meczów, bo mamy już Legię za sobą, Raków za sobą, plus Wisłę Płock teraz za sobą. Nie mieliśmy najłatwiejszych spotkań, a liczymy aktualnie dużo remisów, o czym wiemy. Mogliśmy też więcej meczów wygrać, ale też mamy tylko dwie porażki aktualnie, także widzę też tutaj pozytywne rzeczy.

O Piaście Gliwice

Mamy receptę, ale mogę potwierdzić, że to będzie trudny mecz. Nieprzyjemnie się z nimi gra, bo Piast z tych meczów co widziałem, lubi czekać, lubi grać pasywnie w swoim stylu, żeby nie popełniać za dużo błędów, żeby nie dawać przeciwnikowi za dużo przestrzeni. Mają na prawdę dobrych zawodników z przodu: Pyrka, Wilczek, Kądzior – każda strata może zaboleć, co widzieliśmy w meczu ze Stalą Mielec.

Pełny wywiad

Piast Gliwice

Nasza drużyna zajmuje 14 miejsce w tabeli z dorobkiem 9 oczek. Uzbieraliśmy 3 zwycięstwa, 4 porażki, a żaden mecz nie zakończył się remisem. Ostatnie spotkanie wygraliśmy w męczarniach 2:1 z Miedzią Legnica. Zagraliśmy łącznie 7 meczów, natomiast nasz bilans bramkowy wynosi – 9:9.

Górnik Zabrze

Górnik ma 2 zwycięstwa, 2 porażki i przede wszystkim 3 remisy. Ostatnim razem, kiedy wygrali, to 7 sierpnia w meczu z Rakowem Częstochowa, zakończony zwycięstwem naszych sąsiadów 1:0. 3 ostatnie spotkania Górnika to podział punktów. Nasz rywal ma tyle samo punktów co my, ale jest wyżej o jedno miejsce w tabeli nad nami.

Piast Gliwice – Górnik Zabrze

Patrząc na ostatnie 10 spotkań, to Piast Gliwice wygrał w połowie z nich, bo aż w pięciu. Gliwiczanie zaliczyli również 2 porażki, po czym jedna po serii rzutów karnych w zeszłorocznej fazie 1/8 Pucharu Polski. 3 spotkania zakończyły się podziałem punktów. Zobaczcie wszystko na poniższej grafice.

 

Specjalne stroje Górnika

Piłkarze Górnika Zabrze zagrają w specjalnych strojach, upamiętniających finał olimpijski w Monachium, który miał miejsce 10 września 1972 roku. To wtedy Polska wygrała z Węgrami 2:1 i zdobyła złoto!

Początek o 20:00

Bartosz Frankowski o 20:00 da znak na rozpoczęcie meczu derbowego na Arenie Zabrze. Czeka nas wiele emocji, które zawsze są inne przy starciach z Górnikiem Zabrze. Liczymy na to dobre spotkanie, spokojne zachowanie ze strony kibiców obydwu drużyn, aby wspólnie cieszyć się tym spotkaniem. Transmisja standardowo na kanałach Canal+.

 

Udostępnij

?>