Zapowiedzi

Derby za sześć punktów! [ZAPOWIEDŹ]

Derby za sześć punktów! [ZAPOWIEDŹ]

W całej historii futbolu nic nie przykuwa tak wielkiej uwagi w rozgrywkach ligowych, jak mecze klasyczne czy Derby. W Hiszpanii kibice co zrozumiałe pasjonują się El Clásico lub derbami Andaluzji pomiędzy Betisem a Sevillą. Francja żyje Klasykiem Marsylii z PSG i tzw derbami Du Rhone pomiędzy St. Etienne i Olimpique Lyon. Niemcy co zrozumiałe cieszą się klasykiem Borussi z Bayernem i Wielkimi Derbami między BvB i Schalke! Także włosi mają swój Juventus Napoli  i bitwy Mediolanu, a Anglicy starcie Manchesteru Utd  z Liverpoolem lub mecze klubów londyńskich. Słowem, w wielu krajach Europy są bliżej lub dalej określone słynne potyczki lub tzw klasyki narodowe! Także i my w Polsce mamy przecież wielkie pomniki Widzew Legia. Oglądamy z wielkim tchem mecz lokalsów Łodzi, czy Wielkie mecze Ruchu z Górnikiem. Oczywiście, też i my w Gliwicach mamy swoje święto, czyli Małe derby Śląska z rywalem z Zabrza! 

Remis w cieniu kontrowersji

Jeśli ktoś nie oglądał spotkania w Zabrzu 10 września i tylko sucho spojrzał na wynik, to odpowie bez ogródek. To były derby przez duże D!  W końcu nawet w Ekstraklasie wyniki w których pada sześć goli, są czymś ekstrawaganckim. Tak było też w tym spotkaniu! Górnik nacierał i przeważał, ale ani razu nie wyszedł na prowadzenie! Można śmiało powiedzieć że to bardziej my przegraliśmy trzy punkty, niż gospodarze wywalczyli jeden!

Myślę, że każdemu kibicowi, nam dziennikarzom piszącym o Piaście czy osobom związanym duchowo, zawodowo itp. z Okrzei będzie się wciąż przypominać ta feralna 99 minuta spotkania! Wówczas Jensen wcisnął futbolówkę Plachowi do siatki. Tak, nie przesłyszeliście się wszyscy! To była faktycznie 99 minuta starcia przy Roosvelta, gdy straciliśmy gola. Wszystko przez doliczony czas za VAR przy czerwonej kartce Mosóra, który według sędziego brutalnie potraktował Janickiego. W rzeczywistości wybił mu piłkę z pod nóg. W podobny sposób nie uznano też prawidłowej bramki Arka Pyrki na 4:2, któremu odgwizdano spalonego!

Przerwa na reprezentację

Tak złożyło się w tym sezonie, że jedno z najważniejszych spotkań tej rundy będziemy rozgrywać po przerwie na mecze eliminacyjne. Na szczęście dla trenera Vukovicia zarówno Ariel w kadrze U-21 i Szczepan w U-19 nie odnieśli żadnych poważnych urazów, dodatkowo z dużym morale wrócił na Okrzei młody piłkarz Piasta, bo wywalczył z kolegami awans na ME! Co warto wspomnieć, zanotował asystę II stopnia przy samobójczej bramce Serba, dającej nam nadzieję na awans! Jedynie co może martwić środowisko piastowskie to fakt, że po tych przerwach zwykle graliśmy słabiej, lub przegrywaliśmy. Bilans takich gier mamy też  bardzo niekorzystny. Jest więc okazja na to, żeby przezwyciężyć te swoiste demony i napisać nową kartę zwycięstw!

Górnik pod ścianą, powrót Urbana

Warto teraz napisać, co się dzieje w obozie naszego odwiecznego rywala. Sytuacja przy Roosvelta jest obecnie tak niesamowicie absurdalna, że nawet mój znajomy będący kibicem Górnika od lat patrzy na to ze śmiechem. Oto trener Gaul dostaje z centrali ultimatum, że musi mecz z Wisłą koniecznie wygrać, aby zachować posadę. Zespół gra jak z nut, a Podolski zostaje MVP spotkania! Co więcej, sąsiedzi odwracają niekorzystny wynik. Każdy myśli że trener zostaje, a tu tymczasem dowiadujemy się o ponownym wyborze Urbana. Dodam tego samego, który po pewnych konfliktach z Podolskim został zmuszony do odejścia. Jednym zdaniem, konia z rzędem dam temu, kto wyjaśni mi logicznie motywy włodarzy z Zabrza i samego szkoleniowca!

Górnik znajduje się w ciężkiej sytuacji. Dotychczas zgromadził 28 oczek i ma tylko punkt przewagi nad strefą spadkową. Zwycięstwo z Wisłą wlało w Zabrzan optymizm, ale do euforii jest daleko. Jeśli przegrają derby na Okrzei, może ich wyprzedzić Korona, a przy wysokim zwycięstwie gdańszczan, także Lechia. Dlatego rywale wyjdą na nas najlepszym możliwym ustawieniem.

Nie można wykluczyć też, że trener Urban zagra bardziej ofensywnie w formacji 4-3-3! Pocieszające jest jednak to, że Górnik katastrofalnie gra na wyjazdach.

Pozorny spokój

Obszernie opisaliśmy obóz rywali, pora zobaczyć, co dzieje się na naszym podwórku. Wymęczone zwycięstwo z Miedzią znacznie poprawiło naszą sytuację. Wyniki tak nam się korzystnie ułożyły, że z miejsca piętnastego nad strefą spadkową, awansowaliśmy aż na dziesiąte w tabeli. Problem polega jednak na tym, że mamy wciąż ledwo 3 punkty przewagi nad czerwonymi miejscami, na dodatek straciliśmy Patryka Dziczka w zupełnie głupiej akcji. Trener zmuszony będzie więc szukać piłkarza na tę pozycję. Nie wykluczam też przekształcenia linii defensywnej tak, aby np Munoz zagrał wyżej. To jest oczywiście jedno z kilku rozwiązań. Tak zagraliśmy w zwycięskim starciu z Miedzią, ale mieliśmy mnóstwo szczęścia.  Zatem trzeba będzie zagrać bardzo odpowiedzialnie w defensywie.

 

W każdym bądź razie nie jesteśmy wolni od problemów i też to spotkanie musimy wygrać. Jeśli to się uda, to awansujemy nawet na 8 miejsce w tabeli, o ile Radomiak lub Wisła stracą w jakiś sposób punkty. Dlatego to spotkanie jest tak bardzo ważne.

Słuchy przed meczem

Już tyle zostało powiedziane o ciężarze gatunkowym i mentalnym tego starcia, że chyba nie ma sensu więcej tego powtarzać. Oddajmy po prostu głos obu szkoleniowcom.

Czeka nas ostra walka o punkty

https://piast.gliwice.pl/2023/03/30/vukovic-derby-niech-to-bedzie-dodatkowy-bodziec/

Widowisko czas zacząć

Tak się składa, że nasze spotkanie zostało oznaczone przez Canal + jako spotkanie Super Piątku i dlatego będzie miało specjalną medialną oprawę i studio.

Mecz poprowadzi sędzia Jarosław Przybył z Kluczborka, a na linii asystować mu będą Radosław Siejka i Tomasz Listkiewicz. Skład Var i Avar również  wygląda imponująco, gdy obsługiwać go będą Szymon Marciniak i Paweł Sokolnicki.

Mecz skomentują Marcin Rosłoń i Kamil Kosowski, a także na naszym kanale Leszek Ziętkiewicz i Jakub Milkowski!

Transmisję z tego spotkania przeprowadzi Canal +.

Udostępnij

O autorze

Jestem gościem, którego największym sukcesem było poznać liczącą ponad 5 tys lat Historię różnych Cywilizacji na Świecie i nie zwariować. Piszę sobie w Piastinfo i od czasu do czasu komentuję mecze!

?>