Mecz derbowy z Górnikiem Zabrze to świetny przykład aby pokazać elastyczność taktyczną Piasta Gliwice oraz parę innych ciekawych zagadnień, takich jak wpływ decyzji trenerów na mecz i rozwiązywanie problemów boiskowych.
(Łatwo analizować po meczu i być mądrym po fakcie. Trenerzy muszą podejmować decyzję w stresie, przy ograniczonej ilości danych i widoku z perspektywy ławki rezerwowych – na trybunach mamy lepszy widok na wydarzenia boiskowe. Analiza ma na celu pokazać ciekawe rozwiązania taktyczne, walkę systemów na boisku oraz wpływ trenerów na wydarzenia boiskowe. Nie ma na celu porównania trenerów na zasadzie ten jest lepszy niż ten. Miłej lektury.)
1 połowa.
Zarówno goście jak i gospodarze nie zaskoczyli ustawieniami wyjściowymi. Na boisku poza dwoma rywalizującymi drużynami w derbach rywalizowały również dwa systemy: 4-2-3-1 – dla mnie to bardziej 4-1-4-1, de facto wynika z tego to samo jeśli gra się naprzeciwko – 3-4-2-1. Składy z tego spotkania znajdziecie tutaj (link). Co wynika z nakładania się wspomnianych ustawień? Przewagi w zaznaczonych na grafice strefach boiska. Są to kluczowe strefy do kontroli i przebiegu spotkania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej wspomnianym nakładaniu się ustawień to odsyłam do wątku (link).
Kluczowe strefy:
- przewaga strukturalna wynikająca z ustawień na skrzydłach (niebieski prostokąt)
- pierwsza linia pressingu Piasta Gliwice (pomarańczowy prostokąt)
Gliwiczanie świetnie doskakują do wyprowadzającego piłkę Górnika Zabrze, zawodnicy świetnie trzymają rywali 1 na 1 (brak przewagi liczebnej w poszczególnych strefach). Goście nie wykorzystują przewagi wynikającej z nakładania się formacji.
Główny problem: Górnik Zabrze miał wielką trudność z pokonaniem pierwszej linii pressingu Piasta Gliwice. O pierwszej linii pressingu więcej pisałem w osobnym artykule (link). Piast wzorowo zakładał wysoki pressing, świetnie wyczuwał moment skoku pressingowego. (Problemem jest oczywiście też wynik, od 12 minuty jest 1-0 dla Piasta Gliwice).
Propozycja rozwiązania problemu: Jan Urban w przerwie spotkanie dokonuje trzech zmian. Schodzą odpowiednio Boris Sekulić, Richard Jensen i Anthony van den Hurk, a na boisku meldują się odpowiednio: Robert Dadok, Norbert Wojtuszek i Szymon Włodarczyk. Górnik Zabrze zmienia ustawienie na 4-2-3-1.
2 połowa.
Zamiana ustawienia znacznie poprawiła grę Górnika Zabrze, który dużo lepiej kreował i dochodził do dużo groźniejszych sytuacji. Górnik dużo lepiej wykorzystuje różnice w nakładaniu się ustawień (dużo lepiej niż przed zmianami z przerwy). Mecz wyrównał się.
Kluczowe strefy:
- strefy wprowadzania piłki z linii obrony, przez przewagę w strefach zaznaczonych na żółto Górnik Zabrze mógł łatwiej wprowadzać piłkę przez pierwszą linię pressingu Piasta Gliwice.
Główny problem: zbyt częste dopuszczanie do dośrodkowań, Górnik Zabrze szczególnie często dośrodkowywał swoją lewą stroną (czyli prawą stroną Piasta Gliwice).
Propozycja rozwiązania problemu: zmiana ustawienia Piasta Gliwice na 4-4-2, próba odzyskania kontroli nad spotkaniem.
Kluczowe strefy:
- skrzydła, Piast Gliwice miał problem z niedopuszczaniem Górnika Zabrze do dośrodkowań
- linie pressingowe gliwiczan – na rysunku na czerwono
Główny problem: zbyt częste dopuszczanie do dośrodkowań, Górnik Zabrze szczególnie często dośrodkowywał swoją lewą stroną (czyli prawą stroną Piasta Gliwice).Dużo bardziej aktywni są szczególnie skrzydłowi (pierwotnie grali jako ofensywni pomocnicy): Daisuke Yokota i Lukas Podolski.
Propozycja rozwiązania problemu: wprowadzeni w końcówce spotkania zawodnicy mieli wyłącznie zadanie defensywne (utrzymanie się przy piłce na połowie rywala to też na swój sposób defensywa). Na boisku pojawili się: mający bardzo dobry odbiór Michał Kaput za ofensywnie usposobionego Michała Chrapka, boczny obrońca Jakub Holubek za Jorge Felixa – zmiana mocno defensywna mająca na celu wzmocnienie lewej obrony i nie dopuszczanie do dośrodkowań. Dobry i skuteczny pressing zaczyna się od pierwszej linii pressingu czyli od napastnika. Na boisku pojawił się mający dużo więcej sił Alex Sobczyk. Miał on też za zadanie jak najdłużej utrzymać się przy piłce na połowie rywala.
Podsumowanie
Czytelniku, mam do Ciebie proste pytanie
Jak gra Piast Gliwice?
Czy to zespół grający krótkimi podaniami czy bezpośrednio? Czy to inteligentny futbol? A może to kombinacyjny futbol oparty na cierpliwym ataku pozycyjnym? Kontratak? Gegenpressing? Wachlarz odpowiedzi i propozycji jest bardzo szeroki. Czy na dużo pozwala rywalowi na swojej połowie? Jak gra w defensywie?
Odpowiedz sobie w myślach i zapraszam dalej do czytania!
Od zerowej korelacji Widzewa, co by sugerowało niską elastyczność/pragmatyzm, do wysokich wartości Piasta, co by wskazywało na dużą elastyczność i pragmatyzm.
(Korelacja dotyczy relacji długich piłek a PPDA w ujęciu na pojedynczych rywali. Miara, która może dużo powiedzieć o presji na rywalu to PPDA = liczba podań przeciwnika w strefie ataku / liczba zagrań defensywnych drużyny.)
Cały wpis/nitkę możecie przeczytać tutaj (link). Ja potraktowałem wpis jako punkt wyjście do dyskusji na temat stylu gry Piasta Gliwice. Jak łatwo można wskazać mocne strony drużyny Aleksandara Vukovica to wskazanie, że drużyna z Gliwic gra bezpośredni futbol mocno mnie zaskoczyła. (Duża elastyczność mnie nie zaskoczyła – cały dzisiejszy artykuł o tym jest. Za Waldemara Fornalika cały mecz zagralibyśmy identycznie z kosmetycznymi zmianami. Taki ma styl King.)
Jaką drużyną był Piast Gliwice w zakończonym sezonie?
Pięć filarów Piasta Gliwice:
- elastyczną taktycznie
- grającą bezpośrednio
- bardzo dobrze zorganizowaną w niskim i wysokim pressingu
- świetnie zorganizowaną w obronie
- zdyscyplinowaną taktycznie (szczególnie przy odbudowywaniu ustawienia)
Czy zgadzasz się ze mną czy według Ciebie są inne filary taktyczne drużyny?
Jak oceniasz decyzje trenerów w czasie spotkania?
Jak taktycznie oceniasz derbowy mecz z Górnikiem Zabrze?
Czy Piast Gliwice ma określony styl w którym gra?
Źródła:
https://twitter.com/fid8/status/1671972544700719104.
Prezentacja Marcina Piekarskiego #GangTaktyków.
http://www.90minut.pl/mecz.php?id_mecz=1767580.
https://www.sofascore.com/team/football/piast-gliwice/7918.
https://twitter.com/wojteksupko/status/1280802685088907266. (definicją/objaśnienie czym jest PPDA)
💬 Jednym z „flagowych” sposobów 4-2-3-1 na pokonanie systemu „trójkowego”, również 3-5-2, jest wyciągnięcie wahadeł (7 i 11) z ich stref. Można to uczynić np. poprzez obniżenie pozycji bocznych obrońców (2 i 3). Wówczas otworzy się wolna przestrzeń w sektorach bocznych… pic.twitter.com/IKd47WbuM8
— EkstraTrener (@EkstraTrener) March 9, 2023