Analizy

Jak wygląda praca skauta? [Skaut o skautingu – część 1]

Jak wygląda praca skauta? [Skaut o skautingu – część 1]

Jak wiecie lub też nie wiecie, udało mi się dostać szansę spróbowania swoich sił w obserwacji zawodników. Dziś wprowadzę was w świat skautingu.

Parę słów o autorze

Jestem byłym scoutem pierwszoligowego klubu z Polski, w którym działałem przez 2 lata. Najpierw byłem scoutem na województwa śląskie i opolskie a następnie koordynowałem skauting w województwie opolskim i na Czechy. Pasjonuję się sportem i zarządzaniem zasobami ludzkimi o czym więcej rozpisuję się na twitterze @Scout_Kacper.

Rozwijając tą krótką notkę o sobie, mogę dodać:

  • w ostatnim roku działalności współpracowałem wraz z kolegami poznanymi we wspomnianym pierwszoligowym klubie w autorskim projekcie Moja i Twoja Piłka – więcej o tym w części drugiej
  • pracuję i jestem z wykształcenia pracownikiem działu HR (działu personalnego) dużą uwagę przykładam do cech osobowości, umiejętność pracy i funkcjonowania w grupie
  • na taktyce znam się mniej (tak, nie znam zapachu skarpetek szatni  – kopałem tylko do wieku juniora bez wielkich osiągnięć) – moją wiedzę taktyczną i teorię dotyczącą budowy kadry zespołu możecie poznać w moich artykułach dotyczących analizy kadry Piasta Gliwice i taktyki
  • uczestniczyłem w wielu kursach darmowych i tych płatnych
  • kursem po którym zrobiłem największy progres było szkolenie u Tomka Pasiecznego (byłego skauta Arsenalu Londyn i dyrektora sportowego Wisły Kraków, teraz działa w Warcie Poznań)
  • próbowałem dostać się do klubów z Ekstraklasy Polski i Czech – o tym więcej w dalszej części artykułu
  • napisałem pracę dyplomową o skautingu (z perspektywy czasu żałuję, że nie wybrałem innego tematu)

Co dokładnie robi skaut?

Zadaniem skautów jest obserwowanie meczów na żywo – trzeba znać rynki, przeprowadzać analizy, czasami kontaktować się na żywo z zawodnikami. Jednak na końcu tak czy inaczej dane zbiera dyrektor sportowy, podejmując decyzję razem z trenerem. Skaut ma obserwowanego zawodnika zaproponować, ułożyć kilku w rankingu na poszukiwanych pozycjach, bo w trakcie sezonu trener nie ma na to czasu. To jest ważna rola. Natomiast nie można mieszać kompetencji. (Kamil Kogut w wywiadzie dla weszlo.com)

Żeby Was nie zanudzić długością artykułów podzieliłem moje teksty na dwie części. Odpowiednio w każdej z nich znajdziecie informację oraz odpowiedzi na odpowiednie tematy:

  1. część – jak się dostałem swoją szansę, jak dostać swoją szansę. co mogę powiedzieć o skautingu w Piaście i innych klubach
  2. część – jak stworzyć raport i na co zwrócić uwagę
Źródło: https://www.ibm.com/blogs/client-voices/how-find-new-football-stars-ai/

Jak dostałem swoją szansę

Od dzieciństwa interesowałem się skautingiem przez grę w piłkę, oglądaniem meczy i grę w Football Managera. Czytałem dużo artykułów i trafiłem na grupie skautingowej na FB (link w źródłach wiedzy na końcu artykułu) na kurs skautingowy u Tomka Pasiecznego, nie zastanawiając się opłaciłem kurs i pojechałem do Krakowa. Prelegentami poza wspominanym Tomaszem Pasiecznym byli pracujący nadal w Zagłębiu Lubin skauci Akademii.

Szczegóły kursu:
Pro Football Tomasz Pasieczny

Warsztaty skierowane do początkujących jak i zaawansowanych.
Stworzone w oparciu o lata doświadczenia w prowadzeniu szkoleń i warsztatów o tematyce skautingowej, a także oczekiwania uczestników. Każde ćwiczenie poprzedza teoria skierowana do początkujących i średnozaawansowanych uczestników. Warsztatowa forma bardzo pomaga utrwalić wiedzę, wymaga zaangażowania od wszystkich uczestników i umożliwia wymianę doświadczeń. Bardzo duża dawka praktyki.
[…]
Dla krakowskiej grupy przewidziany jest inny gość: absolutny praktyk i ekspert w dziedzinie skautingu młodzieżowego, z wielkim stażem i licznymi transferowymi sukcesami. Spotkanie z nim będzie miało charakter wymiany doświadczeń.
1. Skauting juniorski
a) teoria
b) spotkanie z ekspertem w dziedzinie skautingu młodzieżowego, wymiana doświadczeń (1h)
b) wstęp do zadania
c) praca w grupie (2h)
2. Skauting seniorski
a) teoria
b) wstęp do zadania
c) praca w grupie (2h)
3. Prawidłowa ocena potencjału zawodnika
a) teoria
b) wstęp do zadania
c) praca w grupie (1h)
Dla chętnych zadanie domowe.

Na podstawie: Tomasz Pasieczny/Facebook 

Dodam, że zadaniem domowym była ocena stanu kadry Wisły Kraków – napastników oraz 5 potencjalnych wzmocnień. Ciekawostka jeden z tych 5 potencjalnych wzmocnień trafił do Polski ale do rywala Wisły Kraków – Cracovii. Mowa o Filipie Balaju.

Po odbyciu kursu, przygotowałem przykładowy raport o Alexie Sobczyku (wtedy przed transferem do Górnika Zabrze) i w ten sam dzień trafiłem na ogłoszenie pewnego pierwszoligowego klubu o naborze go siatki skautingowej. Napisałem i umówiłem się z koordynatorem na spotkanie podczas sparingu z Resovią Rzeszów. Dlaczego nie wymieniam nazwy klubu? Bo był tak słabo zorganizowany (nadal jest), działa tak nie profesjonalnie (a cały czas chce awansować, a bliżej im co rok do spadku), co roku mają min. dwie afery i to na właśnie życzenie – po prostu jest mi wstyd, że z nimi współpracowałem. Koordynator się na to spotkanie ze mną spóźnił ;). W porównaniu do tego jak przebiegła rozmowa z koordynatorem w Piaście Gliwice to kompletny kontrast. Może dlatego Piast jest w czołówce ligi a ten pierwszoligowy klub bije się co rok – jak to mówił Franz Smuda – o spadek do 2 ligi.

Bałagan w gabinetach odbija się bałaganem na boisku.

Dostałem się i najpierw mieliśmy co tydzień wysyłać raport o DOWOLNYM zawodniku z listy meczy. Tak o DOWOLNYM, bo przecież nie trzeba tego koordynować. Nie było żadnego zarządzania ludźmi. Raportów było tyle, że twierdzili, że je czytają a było wręcz przeciwnie. Żadnego feedbacku, żadnego rozwoju i wskazówek. Było parę darmowych szkoleń ale na poziomie podstawowym (np. dwa razy było jak oceniać grę bramkarzy). Tworzyliśmy raporty a dyrektor sportowy ściągał swoje wynalazki z przeróżnych krajów. Jeden z nabytków został królem strzelców… drużyny rezerw. To miało się nijak do prezentacji, gdzie dumnie było napisane „chcemy promować Polaków, grę wysokim pressingiem i grać ofensywnie”.

Zaś program do raportów był z trzema zasadniczymi wadami:

  • pola do wpisania cech zawodnika różniły się z tymi, który nam pokazano jako schemat raportu w dokumencie word, nie mogłeś tego zrobić „kopiuj-wklej” tylko musiałeś go pisać w 3/4 na nowo
  • Nie istniała możliwość wybrania pozycji wahadłowego dla piłkarza, nie wiedzieliśmy czy mamy wpisać danego gracza jako bocznego obrońcę czy skrzydłowego
  • skale ocen się różniły – w raporcie była skala 4 stopniowa – w bazie danych 6 stopniowa z połówkami

Co mogę powiedzieć o skautingu w Piaście i innych klubach  w Polsce

Do Piasta Gliwice złożyłem CV wraz z przykładowym raportem po około stycznia w czasie drugiego roku próbowania swoich sił jako skaut. Aplikowałem do akademii. Ponieważ nie znalazłem i nie udało mi się uzyskać kontaktu do pierwszej drużyny, więc stwierdziłem, że może trzeba tam się dostać drogą okrężna. Zostałem zaproszony na rozmowę (warto podkreślić profesjonalne przygotowanie osoby, która ze mną przeprowadzała rozmowę). Opowiedział mi jak wygląda skauting w Akademii i dostałem zadanie pojechania na mecz juniorskich i obserwacji wyróżniającego się według mnie zawodnika. Nie udało mi się dostać szansy w niebiesko-czerwonych. Jednym z powodów, których jestem świadomy to fakt, ze cała przygodę z obserwacją obserwowałem wyłącznie seniorów. Nie umiem się przestawić na obserwację piłki juniorskiej.

Każda kategoria juniorska ma swojego skauta, kóry ustala z koordynatorem skautingu młodzieżowego cele obserwacji. W odróżnianiu od innych klubów z Polski, Piast zwraca koszty skautom (co uwierzcie mi jest rzadkością! ). Ponieważ wychodzą z założenia, że gdy nie płacisz to ciężko wymagać. Zdrowe podejście, którego nie ma w Polskiej piłce.

Kto tworzy dział skautingu niebiesko-czerwonych?

(klikając w link możecie się dowiedzieć czegoś więcej o osobach ze skautingu)

Artykuły związane ze skautingiem w Piaście Gliwice:

Źródło: https://weszlo.com/2019/06/12/brak-pieniedzy-skauting-tania-wymowka-klubow/

W przeszłości w Piaście było wielu dobrych skautów byli to m.in.:

  • Kamil Kogut
  • Łukasz Piworowicz
  • Artur Płatek
  • Michał Jamróz

Na jakich rynkach głównie obserwuje piłkarzy Piast?

  • Polska
  • Słowacja
  • Czechy
  • Węgry
  • Hiszpania

Próbowałem swoich sił i aplikowałem do:
(wymieniam kluby, które odpowiedziały)

  • Raków Częstochowa (otwarty konkurs, drugi etap – odpadłem po zadaniu skautingowym i statystycznym)
  • Warta Poznań (otwarty konkurs, drugi etap – odpadłem po zadaniu skautingowym)
  • MFK Kravina (drugi etap – odpadłem po zadaniu skautingowym)
  • Piast Gliwice (drugi etap – odpadłem po zadaniu skautingowym)
  • Raków Częstochowa (bezpośrednio napisał do mnie główny skaut z zapytaniem czy nie chcę wystartować w nowym konkursie, nie skorzystałem z propozycji i podziękowałem po rozmowie telefonicznej) (Mógłbym dać clikbajtowy nagłówek *odmówiłem Rakowowi Częstochowa* ale nienawidzę takich nagłówków :))

Czym jest wspomniany drugi etap?

Drugi etap to zadanie skautingowe – przygotowanie raportu najczęściej na temat danego zawodnika z Ekstraklasy lub spoza (raz robiłem raport o znanym z Wisły Kraków Aschraf El Mahdioui)

Dlaczego nie chciałem już próbować i dlaczego robię aktualnie co innego w życiu?

Mówię o tym też dlatego, że realia pracy są istotne dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w skautingu.

  • ponieważ na początku to głównie wolontariat i dokładnie do interesu
  • stwierdziłem, że skoro nie udało mi się dostać do wyżej wymieniowych klubów to po prostu nie mam predyspozycji
  • chciałem mieć pewny dochód i więcej czasu na swoje hobby
  • wolałem się skupić na studiach i pracy zawodowej
  • miałem dość realiów działania w Polskiej piłce
  • PZPN wprowadził „cudowną” regulację zawodu skauta
  • Nieadekwatne kwoty za certyfikację zawodu do zarobków (w zasadzie braku zarobków)
    Data engineer Rakowa Częstochowa – Paweł Kapuściński Źródło: https://twitter.com/AlienPawi/status/1572983694301732865

    Koszty kursów skautingowych PZPN:

  • Źródło: https://twitter.com/Scout_Kacper/status/1554050274171490305
  • Piast Gliwice wygląda solidnie w aspekcie skautingu seniorskiego i młodzieżowego. Klub posiada solidną bazę danych i nie bazuje na poleceniach agentów (który agent powie, że ma słabego piłkarza?). Czy takich ogłoszeniach jak to:

    Źródło: https://twitter.com/Scout_Kacper/status/1536262735436070912

Wpływ skauta na rozwój klubu

Transfery w seniorskich piłce to w dużej mierze kontakty dyrektora sportowego i raporty skautów. Czy warto inwestować w takie działy? Oczywiście, zobaczcie ile na transferach zarobiło Dynamo Zagrzeb, Club Brugge KV, Raków Częstochowa czy Slovan Liberec. Slovan Liberec ma budżet na poziomie 1 ligi Polskiej a grał regularnie w Europejskich pucharach.

Przykładem klubu, który możemy uznać za wzorcowy, pokazujący wpływ działań długoterminowych dyrektora sportowego osadzony w środowisku podobnym do Polskiego
jest Czeski klub Slovan Liberec. Od 2012 roku dyrektorem był Jan Nezmar pracował w Slovanie do 2017 roku gdy przeszedł do Slavii Praga, która uznała model funkcjonowania Slovana jako najbardziej efektywny. W ciągu 5 lat pracy Nezmara w Libercu klub 3 krotnie grał w fazie grupowej Ligi Europy. Budżet jakim dysponuje Slovan Liberec to w przeliczeniu
na złotówki 15 mln czyli jest on na poziomie 14-15 kluby Ekstraklasy z zeszłych sezonów (14-ste Podbeskidzie Bielsko-Biała ma budżet 18 mln zł a 15-sta Stal Mielec – 13 mln zł). W Slovanie Liberec
stworzył struktury skautingu oraz styl gry: “stworzył nawet swój własny system skautingu, oparty o dane liczbowe, ale też ocenę ich charakteru. O Slovanie można było mówić, że ma
swój charakterystyczny styl oparty na wysokiej intensywności, pressingu, fizyczności, szybkim przemieszczaniu piłki, ale również na atrakcyjnych kombinacjach i umiejętności kontrataku.”. Najbardziej mierzalnym wpływem polityki personalnej prowadzonej przez Jana Neymara był wynik finansowy z transferów, który obrazuje tabela poniżej.

Slovan Liberec w ciągu ostatnich 10 sezonów aż w 8 miał zysk z transferów wynoszący
minimum 1 mln euro, żaden inny klub w Czechach nie ma takiego wyniku transferowego.

Test mecz

Działając w „Moja i Twoja piłka” byłem współorganizatorem testów, którym partnerem był min Raków Częstochowa. Z województwa, które obserwowałem było wtedy dwóch „moich” zawodników.

Źródło: https://www.facebook.com/mojaitwojapilka/photos/a.112820711062012/212414627769286/

Źródła wiedzy:

Na swoim Twitterowym profilu podaję dalej ciekawe informacje n.t skautingu i tematów bezpośrednio związanych z tym zagadnieniem.
Link do mojego profilu na twitterze @@Scout_Kacper.
Tam znajdziesz dużo ciekawych wpisów, a wymienienie kogo warto obserwować było by długie i mógłbym zapomnieć o profilach, które publikują rzadziej.

Jest możliwość otrzymania pliku PDF z moją pracą dyplomową „Rekrutacja i selekcja pracowników (zawodników) w profesjonalnym klubie sportowym (piłkarskim)”

Napisz do mnie na adres e-mail: kacperwojtowicz16@gmail.com

W ramach działalności jako koordynator wojewódzki stworzyłem plik z darmowymi źródłami wiedzy dla skautów (zarówno nowych jak i już posiadających wiedzę i doświadczenie), który wam udostępniam – ponieważ lubię dzielić się wiedzą.

Pliku od stycznia/lutego 2022 nie aktualizowałem, więc może brakować tam wiedzy opublikowanej po tym terminie.

Kliknij w link poniżej:

Scouting materiały szkoleniowe

 

Jak dostać swoją szansę.
W zasadzie to wydaje się proste. Pojedź na mecz i stwórz raport o danym zawodniku. Najlepiej żeby był to zawodnik, którego mogą znać osoby, które będą czytać ten raport. Ponieważ czytanie raportu o zawodniku, którego nie znają mija się z celem i nie da im obrazu twoich umiejętności i wiedzy. Najlepiej żeby był z minimum trzech spotkań. Znajdź e-mail do konkretnej osoby, które zajmującej się skautingiem z klubu (nie wysyłaj na adres ogólny), opcjonalnie wyślij na LinkedIN lub Facebooku. Można również zdobyć kontakt na płatnym szkoleniu ponieważ tam często są już osoby, którym udało się zaczepić w danym klubie. O tym jak wygląda raport będzie w części drugiej. Jeśli chcesz otrzymać feedback (opinię + sugestie) na temat twojego raportu, śmiało napisz do mnie na adres e-mail: kacperwojtowicz16@gmail.com .

Źródło: https://fbref.com/en/about/scouting-reports-explained

Jak oceniasz skauting Piasta Gliwice?
Czy Polskie kluby potrafią wyszukiwać piłkarzy?
Na co według Ciebie warto zwrócić uwagę przy obserwacji zawodnika?

Masz sugestie co do artykułu? Śmiało podziel się nimi!

Zachęcam do zadania pytań pod artykułem (oraz następnymi częściami serii).
W dyskusji/komentarzu na Twitterze oznacz nasz profil:

@Piast_info lub @Scout_Kacper

 

Udostępnij

O autorze

Były skaut w klubie z zaplecza Ekstraklasy. Kiedyś marzyłem zostać dyrektorem sportowym jednak Uniwersum Polskiej piłki sprowadziło mnie na ziemię. Za co bardzo dziękuję. Obecnie jestem analitykiem w sektorze bankowym. Znajdziesz mnie na X: @Scout_Kacper

?>