AnalizyInne

Jak wygląda praca skauta? [Skaut o skautingu – część 2]

Jak wygląda praca skauta? [Skaut o skautingu – część 2]

Solą obserwacji zawodnika jest raport. Jak wygląda przykładowy raport, co się w nim zawiera i na co zwrócić uwagę? Jak ocenia się zawodników? Czy jest jeden schemat postępowania?

Jak stworzyć raport?

Najlepszym przykładem będzie pokazanie wam jak taki raport może wyglądać. Zachęcam do nie wzorowania się 1:1 na moim schemacie, lecz przemyśleniu jak można taki schemat ulepszyć. Jestem pewny, że można ulepszyć ponieważ startując w konkursach np. w Warcie Poznań miałem możliwość zobaczenia dużo lepszego i bardziej intuicyjnego schematu takiego raportu. (Zaproponowaliśmy wraz innymi osobami, które próbowały się dostać do Warty zmiany w naszym arkuszu w pierwszoligowcy co spotkało się z odmową – klub nie jest otwarty na takie rozwiązania z ligi wyżej – wolą swoją archaiczną bazę)

Bardzo ważna rada!

Nie bój się oceniać! Tego wymaga od Ciebie bycie skautem, oceniania i wydawania opinii. Nie tylko tych pozytywnych ale (głównie) tych negatywnych. Skaut, który nie umie oceniać i boi się stawiać ocen nie będzie potrzebny klubowi sportowemu.

Źródło: https://fabrykamemow.pl/memy/185327

Na jakie cechy warto zwrócić uwagę na poszczególnych pozycjach?

Zróżnicowanie poziomów poszczególnych umiejętności na poszczególnych pozycjach:

Źródło: Narodowy model gry

Po bardziej szczegółowe informacje na temat poszczególnych pozycji znajdziesz tutajNarodowy model gry.

Źródło: https://joganadebnikach.pl/znaczenie-slowa-hatha-w-sanskrycie/ciekawostka-8/

Dwie ciekawostki na koniec:

Jedną z stresujących mnie sytuacji była ta z meczu barażowego o awans do Ekstraklasy, gdy żona piłkarza z zespołu, który przegrał awans usidała z dzieckiem obok mnie. Było mi strasznie niezręcznie pisać notatki o nim. Koniec końców, był to wyróżniający się piłkarz w 1 lidze i były małe szanse na trafienie do klubu z którym współpracowałem. Sama sytuacja jednakże była mocno niecodzienna.

Drugą, dla mnie absurdalną, sytuacją była reakcja na przygotowany przez mnie raport psychologiczny o środkowym obrońcy. Nakreślę tło: koniec zimowego okna transferowego, kontuzji doznaje podstawowy środkowy obrońca, mamy zrobić 4 – 6 raportów o konkretnych zawodnikach, a czasu są 2-3 dni. Byłem w pracy i nie chciałem dublować już przygotowywanych raportów. Zaproponowałem, że zrobię raport psychologiczny o jednym zawodniku (zachowania podczas meczu + wywiady). Osobiście irytuje mnie jak zawodnik ma zewnętrzne poczucie kontroli i zwala przegranie meczu czy brak gry na czynniki zewnętrzne. Taki też był ten zawodnik. Przekazałem raport i otrzymałem feedback, że klub nie jest gotowy na takie narzędzie ponieważ był zbyt sugestywny. Więcej o tym zagadnieniu znajdziecie min tutaj: https://polskapilka.pl/przypadek-rusyna-czyli-skauting-mentalny-po-polsku .

A na co według Ciebie warto zwrócić uwagę przy obserwacji zawodnika?

Masz sugestie co do artykułu? Śmiało podziel się nimi!

Zachęcam do zadania pytań pod artykułem.
W dyskusji/komentarzu na Twitterze oznacz nasz profil:

@Piast_info lub @Scout_Kacper

Udostępnij

O autorze

Były scout w klubie z zaplecza Ekstraklasy. Kiedyś marzyłem zostać dyrektorem sportowym jednak Uniwersum Polskiej piłki sprowadziło mnie na ziemię. Za co bardzo dziękuję. Obecnie rekrutuję i buduję zespoły w dużym przedsiębiorstwie. Pisze głównie o szeroko rozumianych zasobach ludzkich i psychologii w piłce nożnej. Znajdziesz mnie na Twiterze: @Scout_Kacper

?>