FIFA

[#2 KARIERA Piast Gliwice ] – Okres przygotowawczy

[#2 KARIERA Piast Gliwice ] – Okres przygotowawczy

Co w dzisiejszej częsci kariery z Piastem Gliwice?

    Na wstępie się powtórzę, oczywistym wyborem drużyny był Piast Gliwice. Przede wszystkim mecze będą rozgrywane na konsoli Xbox One S na poziomie Klasa Światowa. Dodatkowo, jeśli ktoś jest zainteresowany rozegraniem meczu online przeciwko mnie, prośba o wiadomość do redakcji przez nasze media społecznościowe. Na pewno wszystkim czytającym, którzy nie znają gry, chcielibyśmy przypomnieć, że FIFA to gra, nie jest symulatorem piłki nożnej. W przeciwieństwie do Football Managera często zdarzają się wydarzenia mało realne. Oczywiście jeśli ktoś nie czytał naszego wstępu do kariery, to zachęcamy, można znaleźć go tutaj.

    Z pewnością jesteście ciekawi dzisiejszego artykułu, a w nim poruszymy kilka tematów. Jako pierwszy, krótko omówimy przygotowania przedsezonowe. Opiszemy krótko każde spotkanie w turnieju wraz z wystawionym składem, wyróżniającymi się zawodnikami. Po drugie nie zabraknie update transferowego, a tu szykuje się kilka roszad.  Następny temat oprze się na finansach, szkółce juniorów oraz „scoutingu”. Na zakończenie, tematem, który poruszymy, będzie kierunek rozwoju zawodników. Nie ma co przedłużać, zapraszamy!

Piast Gliwice: Turniej przedsezonowy

Piast Gliwice przedsezonowyTurniej

    Na początku przedstawmy rywali, z którymi przyszło nam rywalizować w Europejskim pucharze narodów, rozgrywanym w Holandii. W opozycji do mojego rozumowania, mimo tabeli ligowej, rozegraliśmy tylko 3 spotkania. Naszymi bezpośrednimi rywalami byli: Fc Groningen, Sparta Rotterdam oraz Casa Pia AC

    Pierwszym naszym rywalem, był FC Groningen. Do meczu wyszliśmy prawdopodobnie naszym najmocniejszym składem. Przede wszystkim chcieliśmy koniecznie wygrać to spotkanie. Na pierwszą bramkę nie musieliśmy czekać zbyt długo, bowiem w 9 minucie, Jorge Felix strzelił fantastyczną bramkę z przewrotki, po pięknej wrzutce Damiana Kądziora. Chwile później, bo już w 13 minucie Damian ponownie wrzucił piłkę, tym razem z drugiej strony, a gdy piłka leciała blisko słupka, Arek Pyrka pewnie umieścił ją w siatce. Sam nie dowierzałem, ze ten gol padł. W 40 minucie, po wybiciu piłki przez obrońcę rywala,  Patryk Dziczek wyszedł wysoko i wywalczył piłkę, którą odegrał do Damiana. Nasz pomocnik, pięknie uderzył piłkę lewą nogą, kierując ją w prawe okienko. Tymczasem gdy pierwsza połowa powoli dobiegała końca, błąd popełniła nasza linia obrony i piłkę w siatce pewnie umieścił R.Pepi, jednak bez wątpienia do szatni schodziliśmy z korzystnym wynikiem 1-3.

Piast Gliwice statystyki po I polowie
statystyki po I połowie
Na drugą połowę spotkania, ze względu na korzystny wynik, postanowiliśmy wymienić ponad połowę jedenastki. 

Zmiany:

 • Toril -> Wilczek
 • Sappinen -> Kądzior
 • Chrapek -> Felix
 • Kaput -> Dziczek
 • Leśniak -> Tomasiewicz
 • Holubek -> Katranis
 • Szymański -> Plach

    W drugiej części gry, w sumie zbyt wiele się nie działo, mianowicie trochę oddaliśmy posiadanie piłki, być może przez zmianę składu. Mimo tego drużyna przeciwna i tak nie potrafiła strzelić bramki. Natomiast w 86 minucie, pomimo iż Sappinen znalazł się w dogodnej sytuacji do strzału, zamiast strzelać, zauważył wychodzącego na pozycje Oskara Leśniaka, do którego zagrał piłkę. W rzeczywistości pomocnik nie myli się w sytuacji sam na sam i  umieszcza piłkę w siatce. Godne uwagi jest to, że był to debiutancki gol naszego zawodnika. Życzymy powodzenia w dalszych meczach. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4-1, w związku z czym byliśmy liderami tabeli.

Piast Gliwice statystyki po II połowie
statystyki po II połowie

    Kolejnym naszym rywalem była Sparta Rotterdam. W opozycji do pierwszego meczu zrobiliśmy jedną zmianę, mianowicie Felixa zastąpił młody utalentowany Leśniak. Bezsprzecznie po strzeleniu gola zasłużył na wyjściową jedenastkę. Niewątpliwie to spotkanie od początku nam nie wychodziło. Już w 11 minucie skarcił nas Namili, po czym w 33 minucie ponownie umieścił piłkę w siatce. Na przerwę schodziliśmy, przegrywając już 2-0.
    Na drugą połowę postanowiliśmy przeprowadzić dwie zmiany:

 • Felix -> Leśniak
 • Kaput -> Dziczek

    Mimo zmian, tak jak w pierwszej połowie, nie poradziliśmy sobie z rywalem. Sparta co prawda oddała nam posiadanie, w porównaniu do pierwszej części, nawet mieliśmy  więcej strzałów, jednak to Sparta wykorzystała swoją okazję i mecz zakończył się wynikiem 0-3. Podsumowując, nie chcemy pamiętać tego meczu.

Piast Gliwice Statystyki I polowa
Statystyki I polowa
Piast Gliwice statystyki koniec meczu
Statystyki II połowa
Piast Gliwice: zakończenie turnieju

    Na zakończenie naszym rywalem była Casa Pia AC. W konsekwencji wysokiej porażki powróciliśmy do naszego domyślnego składu. Oczywiście liczyliśmy na to, że możemy jeszcze ten turniej wygrać. Nie będę rozpisywał się na temat tego spotkania, ponieważ na pewno relacja z każdego meczu nie jest interesująca. Jednak aby w skrócie zilustrować, na pierwszą bramkę musieliśmy czekać do 38 minuty, gdy Kądzior zagrał piłkę na dobieg do Wilczka a ten, pewnie wykończył akcję. Przy drugiej bramce, tym razem to Wilczek wystawił piłkę do Patryka Dziczka, który się nie pomylił i było już 2-0. 
    Mimo korzystnego wyniku, na drugą połowę wyszliśmy bez zmian w składzie. Z pewnością to się opłacało, bo już w 53 minucie Reiner wykorzystał podanie Tomasiewicza i umieścił piłkę w siatce 3-0. Na zakończenie w 70 minucie, czwartą bramkę strzelił Alberto Toril, który wyszedł sam na sam po podaniu Hateleya.

 

Piast Gliwice statystyki 2 połowa
statystyki po II połowie

Podsumowanie turnieju przygotowawczego

    Na zakończenie podsumujemy cały turniej przedsezonowy. Aby zilustrować nasze zadowolenie, przypomnijmy cel na ten turniej. Mianowicie, było nim zajęcie miejsca w TOP3. Oczywiście udało nam się go osiągnąć, finalnie zajęliśmy drugie miejsce za Spartą Rotterdam, z którą niestety wysoko przegraliśmy. 

   Bez wątpienia naszym najlepszym zawodnikiem turnieju był Damian Kądzior, który zdobył jednego gola, 3 razy asystował. Z pewnością wynik w trzech meczach jest godny podziwu. Z drugiej strony poza pomocnikiem, przy bramkach udział miała większość drużyny, co nas bardzo cieszy. Jakie jeszcze widzimy plusy zgrupowania? Pierwszy pozytyw to stabilizacja składu, ukształtowaliśmy skład, którym planujemy wejść w ligę.  Drugim pozytywem była bramka Oskara Leśniaka, która mogła dodać pewności siebie zawodnikowi. Niewątpliwie na plus możemy zauważyć ofensywną grę zespołu, który strzelił w 3 meczach osiem goli. Na zakończenie powtórzymy, że osiągnęliśmy założony cel. Ocena zgrupowania 4/5(punkt obniżyliśmy za niewygranie turnieju, dostarczyłoby to nam większych finansów).

Piast Gliwice tabela turnieju
tabela Turnieju

Piast Gliwice: Transfery i inne inwestycje

    Bez wątpienia bardzo Was interesują, dlatego poniżej przedstawiamy zaktualizowaną listę transferową.

Wystawieni na listę transferową:

 • Miguel Munoz — sprzedany do FK Jerv za 270 000 Euro
 • Tomasz Mokwa — sprzedany do Valenciennes FC za 470 000 Euro
 • Jakub Holubek — sprzedany do Orlando City za 710 000 Euro
 • Jakub Niedbała (wypożyczenie) – roczne wypożyczenie do Sligo Rovers
 • Michał Chrapek — zainteresowanie SV Darmstadt 98 za 850 000 Euro
 • Jakub Szmatuła
 • Tom Hateley

    Na zakończenie bomba transferowa, której nie mogliśmy odrzucić oraz odpowiednio transfery zawodników, którzy nie znaleźli się na liście.

 • Damian Kądzior — sprzedany do Basaksehir za 3 900 000 Euro
 • Thomas Huk – sprzedany do Al-Shabab za 1 200 000 euro
 • Michael Ameyaw ( wypożyczenie) – roczne wypożyczenie do IFK Norrkoping

    Bez wątpienia większość z Was stwierdzi, że osłabiamy kadrę takimi transferami. Z drugiej strony powiedzmy sobie szczerze, prawie 4 miliony euro za 30-letniego zawodnika to chyba uczciwa cena.  Poniżej postaramy się udowodnić, że zainwestowaliśmy te pieniądze mądrze.

Pierwsza inwestycja
Piast Gliwice scout

     Przede wszystkim zainwestowaliśmy kwotę z transferu Damiana Kądziora, w najlepszego scouta z Bulgarii — Milana Ivanova. Kosztował nas aż 4 miliony euro, ale jego doświadczenie zostało ocenione na maxa tak jak ocenianie zawodników. Z pewnością ta inwestycja zwróci się w przyszłości.

Piast Gliwice scout

    Kolejną inwestycją, była inwestycja w szkółkę juniorską. W tym przypadku również wybraliśmy najdroższą opcję. Maksymilian Kwiatkowski — scout z Polski, którego doświadczenie było ocenione na 5, a ocenianie zawodników na 4. Lepszego aktualnie na rynku nie było. Od razu po zatrudnieniu wysłaliśmy Maksa na wyłapywanie juniorów z polskiego podwórka, co generalnie pozwoli lepiej rozwijać się młodym utalentowanym Polakom.

Piast Gliwice: Szkółka juniorów

    Tymczasem przejdźmy do naszej szkółki juniorów. Mamy naprawdę wielkie nadzieje, że po naszych inwestycjach szkółka się bardzo rozwinie i już w nowym sezonie a może nawet w rundzie będą debiutować nowi juniorzy, jednocześnie sprawdźmy jednak, jak na teraz wygląda sytuacja w szkółce.
Aktualnie znajdowało się tam trzech zawodników, dlatego przyjęliśmy wszystkich do seniorskiej drużyny. W rzeczywistości patrząc na potencjał, największą szansę na debiut ma M.Toma. Z drugiej strony bardzo możliwe jednak, że postaramy się wypożyczyć całą trójkę zawodników.

#ZawodnikPozycjaWiekOcena ogólnaPotencjał
1M.TomaPO174770-94
2L.LindbergN175259-81
3F.AliN164764-86

Piast Gliwice: Rozwój zawodników

    Aby zilustrować naszą kadrę, poniżej przedstawimy kierunek rozwoju zawodników. Przyszłościowy profit są to cechy, które dzięki treningowi zostaną rozwinięte.

#ZawodnikKierunekPrzyszłościowy Profit
1J.SzmatułaBramkarzPraca w obronie
2F.PlachBramkarzPraca w obronie
3K.SzymańskiBramkarzPraca w obronie
4A.KatranisFałszywy cofnięty skrzydłowySłabsza noga
5C.ReinerRozgrywającySłabsza noga
6J.CzerwińskiŚcianaUtrzymanie formy
7A.MosórStoper 
8W.KamińskiŚciana 
9M.TomaSzeroko ustawiony obrońcaPraca w obronie
10A.PyrkaFałszywy cofnięty skrzydłowySłabsza noga
11M.KaputPrzechwytującyPraca w obronie
12P.DziczekPrzechwytującyPraca w obronie
13T.HateleyPrzecinakUtrzymanie formy
14G.TomasiewiczRozgrywającySłabsza noga
15M.ChrapekRozgrywającySłabsza noga
16T.HostandinovRozgrywającySłabsza noga
17O.LeśniakCieńPraca w ataku
18J.FelixCofnięty napastnikPraca w ataku
19F.AliSzpicaPraca w ataku
20G.KirejczykNapastnik kompletnySłabsza noga
21A.TorilNapastnik kompletnySłabsza noga
22K.WilczekNapastnik kompletnySłabsza noga
23R.SappinenMobilny napastnikSztuczki

Podsumowanie

   Reasumując okres przygotowawczy, działo się dużo. Z pewnością zaskoczyła Was ilość oraz wysokość transferów. Dodatkowo jesteśmy ciekawi, czy oczekiwaliście zwycięstwa w turnieju. Z jednej strony osłabiliśmy kadrę. Z drugiej strony dajemy szanse młodzieży. Obok wysłaliśmy naszych scoutów do przeglądania Ekstraklasy pod względem zawodników poniżej 24 roku życia. Na pewno będziemy się im przyglądać. W następnej części nareszcie rozpoczniemy ligę, pierwszy rywal to Warta Poznań.

    Na zakończenie, chcielibyśmy się dowiedzieć, jak Wam się podoba wstęp do serii. Napiszcie, czy w przeciwieństwie do mnie, macie inny pomysł na prowadzenie kariery. Z pewnością ciekawi nas, czy podobnie do nas uważacie, że transfer Damiana to dobry ruch.  Bez wątpienia będziemy zadowoleni, jeśli pojawią się jakieś komentarze na naszych socjal mediach. Do następnego! Hej! 

Author

Udostępnij

O autorze

?>