Zapowiedzi

Mecz sąsiadów z tabeli [ZAPOWIEDŹ]

Mecz sąsiadów z tabeli [ZAPOWIEDŹ]

Piast Gliwice w 29 kolejce PKO BP Ekstraklasy zmierzy się w meczu wyjazdowym z Widzewem Łódź. Jest to okazja dla Piasta do wzmocnienia swojej pozycji w pierwszej dziesiątce tabeli.

Piast nie zatrzymuje się i walczy o jak najlepsze miejsce w pierwszej dziesiątce. Misje pt. „utrzymanie” można uznać za bliską wykonania, a wygrana z Widzewem już definitywnie zakończyłaby ją z sukcesem. Piast jest na fali, a Widzew wręcz odwrotnie. Ostatni raz, kiedy kibice łódzkiego klubu cieszyli się ze zwycięstwa to mecz domowy ze Śląskiem Wrocław, który miał miejsce 17 lutego.

Tak, Widzew od ponad dwóch miesięcy nie wygrał meczu! Z drugiej strony, Piast nie przegrał meczu od 19 lutego. Widzew ostatni raz wygrał w 21 kolejce, a Piast ostatni raz przegrał również w 21 kolejce. Jak widać, obie drużyny mają kompletnie odmienną rundę wiosenną, ale mimo to są one obok siebie w tabelii.

Piast Gliwice

Piast Gliwice uciekł na dobre ze strefy spadkowej, nad którą ma przewagę 8 punktów, co daje spokój. Misja utrzymania jest – jak już wyżej wspominałem – bardzo bliska realizacji i zwycięstwo z Widzewem potwierdziłoby już ostatecznie, że Piast nigdzie się nie wybiera i zostaje w Ekstraklasie. Gliwiczanie wygrali ostatnie 4 mecze, a od 7 nie przegrali. Na ostatnie 7 meczów, 6 razy wygrali i jeden raz zremisowali z Lechem Poznań po bramce przeciwnika w doliczonym czasie gry.

Ostatnie 4 mecze Piastunki wygrywały skromnie, bo wynikiem 1:0. W dwóch tych meczach (z Miedzią i Śląskiem) zwycięską bramkę strzelał Felix. Te cenne zwycięstwa, mimo że skromne, dały Piastowi awans do pierwszej dziesiątki ligi. Mecze te były na wagę złota, bo w końcu liczy się to, że zdobywaliśmy w nich komplet punktów. Zwycięstwo z Widzewem dałoby nam awans na 6 miejsce na rzecz Cracovii. W zasięgu 3 punktów są: Widzew Łódź, Jagiellonia Białystok i Wisła Płock.

Zdjęcie
Fot. Piast Gliwice/Twitter

 

Widzew Łódź

Widzew Łódź – tak jak już wspominaliśmy – ma serię 7 meczów bez zwycięstwa. Przez ten czas Widzew 3 razy zremisował (Legia Warszawa, Wisła Płock, Cracovia) i 4 razy przegrał (Warta Poznań, Lech Poznań, Stal Mielec, Raków Częstochowa). W rundzie wiosennej odnieśli tylko jedno zwycięstwo, które właśnie miało miejsce w 21 kolejce w meczu domowym ze Śląskiem Wrocław. Samą rundę wiosenną zaczęli od trzech remisów.

Udana runda jesienna spowodowała, że Widzew nadal utrzymuje się w pierwszej dziesiątce pomimo tak koszmarnej rundy wiosennej. Łodzianie mimo to muszą już zacząć patrzeć za siebie, bo w zasięgu trzech punktów są za nimi: Jagiellonia Białystok, Wisła Płock i Miedź Legnica, która zajmuje 11 miejsce.

Zdjęcie
Fot. Widzew Łódź/Twitter

 

Piast Gliwice – Widzew Łódź

W ostatnich 10 meczach pomiędzy obiema drużynami:

*Największa wygrana – mecz, w którym zespół strzelił najwięcej bramek, nie zważając na różnicę bramek pomiędzy obiema drużynami.

  • Piast wygrał 3 razy, a Widzew wygrał 3 razy;
  • 4 razy mecz kończył się remisem;
  • największa wygrana Piasta – 3:0 (20.09.2013);
  • największa wygrana Widzewa– 2:1 (20.10.2012, 28.05.2014 i 10.10.2022);
  • ostatni mecz: Piast 1:2 Widzew (10.10.2022).

Kiedy Widzew Łódź wygrywało z Piastem, to zawsze wynikiem 2:1: 16.10.2004, 20.10.2012, 28.05.2014 i 10.10.2022.

Wypowiedzi

Aleksandar Vuković – trener Piasta Gliwice

Spodziewam się trudnego spotkania, bo nawet te nasze wygrane mecze nie przychodziły łatwo. Też nie było tak, że nie trzeba było mocno zapracować, a też momentami mieliśmy też odrobinę szczęścia. Podobnie będzie i w meczu z Widzewem, który co prawda nie punktuje tak jak punktował w pierwszej rundzie, ale też nie zauważyłem, żeby grał gorzej. Idealnym przykładem jest ich mecz na Rakowie, gdzie na prawdę postawili się i zagrali bardzo dobre spotkanie. Wiadomo, Raków u siebie rzadko traci punkty, ale Widzew miał swoje szanse. Pomimo tego, że nie punktują, to są nadal drużyną dobrze grającą w piłkę.

O Damianie Kądziorze:

Na pewno nie zagra do końca sezonu, będzie potrzebna interwencja, więc liczę na to i wszystko wskazuje, że o tyle to jest pozytywne, że z początkiem przygotowań będzie w normalnym treningu i będzie normalnie się przygotowywał do następnego sezonu.

Mocne strony Widzewa:

To jest zespół, który ma swoje indywidualności. Na pewno jedną z nich jest Pawłowski. Natomiast jest to zespół przede wszystkim, którego cechuje dobra gra zespołowa. Bardziej bym tutaj w tą stronę szedł podkreślając ich walory niż wymieniając kolejne ich indywidualności. Ten zespół jako całokształt prezentuje się dobrze. P0mimo tych niedobrych wyników w ostatnim czasie, to nadal uważam, że tak jest.

O kadrze na przyszły sezon, o plotkach o odejściach Mosóra, Pyrki, Tomasiewicza:

To jest zawsze tak, że zawodnicy dobrze się prezentujący mają szanse na zainteresowanie innych, bogatszych, lepszych, więc jest wkalkulowane w zawód. Ja teraz nie myślę w tych kategoriach, że miałbym stracić kogokolwiek z tych zawodników. Zobaczymy co czas nam przyniesie, cieszę się, że zawodnicy się dobrze prezentują, bo wolę na pewno być trenerem drużyny, która ma zawodników, którymi interesują się inni, niż miałoby być odwrotnie. To też jest w pewnym sensie wyznacznikiem naszej pracy jako trenerów.

Janusz Niedźwiedź – trener Widzewa Łódź
Nt. Piasta Gliwice:

Piast na pewno złapał teraz dużą serię, bo 7 meczów bez porażki, 6 wygranych i 1 remis. Też te mecze wygrywa bardzo często 1:0, więc tych bramek też nie traci, ale to nie oznacza, że nie popełnia też błędów. Na pewno jest zespół, który ma swój określony sposób grania.

Pyt: Co zrobić, aby zespół nie tracił bramek w pierwszych minutach meczu?

Na pewno poprawić koncentrację w tych pierwszych minutach, a po drugie chcemy w swoim graniu wprowadzić jedną rzecz, którą chcemy zespołowi przekazać. To jest też element nie tylko jeśli chodzi o koncentrację, ale też założenie, które chcemy zrealizować.

Udostępnij

?>