W drugiej części przyjrzymy się pozycja po pozycji sytuacji kadrowej Piasta Gliwice. Weźmiemy pod uwagę wpływ przepisu o młodzieżowcu i premii z Pro Junior System na potencjalne ruchy transferowe drużyny z Gliwic.
Część 2 – analiza kadry zespołu.
Wpływ przepisu o młodzieżowcu na budowę kadry zespołu:
100% wykonania planu
Piastowi przed spotkaniem z Puszczą brakowało 8 minut do wypełnienia limitu 3000 minut zawodników młodzieżowych. 15 minut przerwanego meczu wystarczyło do wypełnienia limitu.

Możemy nawet być beneficjantem systemu Pro Junior System (jest to inna klasyfikacja niż „limit 3000 minut”) – gdzie zajmujemy – w chwili rozpoczynania pisania tekstu był 3.12.2023 – 6 miejsce. Top 7 dostaje gratyfikację finansową.
Dla Ekstraklasy młodzieżowcami będą piłkarze z rocznika 2002 i młodsi. W Pro Junior System punktować będą natomiast zawodnicy z rocznika 2003 i młodsi. Warto dodać, że obecną edycję PJS wygra Zagłębie Lubin, które zgarnie z tego tytułu 3,25 mln zł.
klasyfikacja Pro Junior System: https://www.laczynaspilka.pl/pro-junior-system
Na platformie „X” polecam profil Bartosza Urbana (@naszpicy), który co ligową kolejkę wrzuca aktualizacje minut młodzieżowców oraz Pro Junior System – polecam – link tutaj.
Wniosek: nie musimy wystawiać młodzieżowca, potencjalnie Piast może zyskać finansowo na PJS. Klub może np. „budować” młodzieżowca na przyszły sezon. A decyzji co do regulacji tego aspektu na sezon 2024/2025 nie ma. A jest to istotny aspekt budowania kadry zespołu. W poprzednim sezonie taka decyzja została podjeta na około miesiąc przed rozpoczęciem rozgrywek… .
Pozycja po pozycji.

*Tihomir Konstantinov jest już zdrowy, więc umieściłbym go w kwadracie jako zmiennika Michała Chrapka.
Bramkarz:
Przed meczem w Białymstoku sytuacja na tej pozycji była jasna i klarowna. Jednak czy bardzo zaskakująca zmianą w bramce nie przyniesie zaskakującego zwrotu akcji? Zastanawiam się, czy w scenariuszu gdy Karol Szymański obroni bluzę z nr 1, Plach nie będzie chciał odejść. Dlatego tą pozycję do kategorii „pozycja do monitorowania”.
Lewy obrońca:
Alexandaros Katranis i Jakub Holubek to dobrze zabezpieczona pozycja. Jednak temu duetowi kończą się umowy z końcem sezonu – do monitorowania.
Środkowi obrońcy
Na dziś mamy komfort na tej pozycji, podstawowa parę stoperów tworzy duet Czerwiński-Mosór, który traci najmniej bramek w Ekstraklasie. Dobrze jakościowo uzupełniają ich uniwersalny Tomas Huk i Miguel Munoz. W przypadku możliwego odejścia Ariela Mosóra klub musi być przygotowany na uzupełnienie kadry.
Prawy obrońca
Arkadiusz Pyrka gwarantuje świetną jakość. Pozycja do monitorowania w razie odejścia Pyrki.
Defensywny pomocnik
Patryk Dziczek gra dobrze w tym sezonie co potwierdziło powołanie do reprezentacji jednak robi się bardzo duży problem gdy nie może grać. „Dziku” łapie sporo kartek i potrzebuje jakościowego zmiennika. Opcja z Tomasem Hukem jako ryglem defensywnym sprawdziła się w Białymstoku jednak nie można na takim rozwiązaniu bazować. Przez pół roku nikt z rezerwowych nie miał zaufania trenera, ani odpowiedniej formy. Należy wzmocnić tą pozycję.
Środkowy pomocnik
Grzegorz Tomasiewicz świetnie spisuje się jako „box-to-box” i sytuacja jest niemal identyczna jak z defensywnym pomocnikiem. Na tej pozycji również potrzeba jakościowego zmiennika. Oskar Leśniak mógłby łapać minuty na wypożyczeniu.
(w analizie zakładam, że może być to jeden zawodnik na pozycję Dziczka i Tomasiewicza – opcja budżetowa)
Ofensywny pomocnik
Michał Chrapek, Miłosz Szczepański i Tihomir Konstantinov to solidne obsadzenie pozycji, mogą zagrać na paru pozycjach co jest dodatkowym atutem. A jak będą w optymalnej dyspozycji będzie z nich sporo pożytku. Zakładam mało odejść ponieważ trener Vuković pokreślą, że chce pracować z tą grupą zawodników.
Skrzydłowi
Spory progres zrobił Michael Ameyaw, dodatkowo wygada mu kontrakt. Dlatego już na wstępie pozycja trafia na listę „do monitorowania”. Może klub będzie chciał na nim zarobić, a może przedłuży umowę – jednak klub musi być na to przygotowany. Damian Kądzior i Jorge Felix walczą o powrót do optymalnej dyspozycji. Sporo pokrzyżowała poważna kontuzja Serhey’a Krykuna. Przy całej sytuacji na skrzydłach ciekawą opcją jest „budowanie” Marcela Bykowskiego – jeśli w przyszłym sezonie przepis o młodzieżowcy będzie taki sam to może być interesujące rozwiązanie dla Piasta Gliwice. Na tej pozycji jest również kontuzjowany Szczepan Mucha.
Napastnik
Kamil Wilczek sporo czasu spędził na leczeniu kontuzji i to uwypukliło brak głębi składu na pozycji napastnika. Ewidentnie potrzeba wzmocnienia tej pozycji oraz decyzji co do Gabriela Kirejczyka. O co mi chodzi? O zdecydowanie czy warto, żeby łapał pojedyncze minuty w Ekstraklasie – ma ich łącznie 327 i czy to dobra droga rozwoju (myślę, że tak zostanie bo dodatkowym argumentem jest premia z PJS gdzie dodatkowo zbiera punkty jako reprezentant kadry młodzieżowej Polski) czy drogą rozwoju będzie wypożyczenie np. do 1 ligi. Piotr Urbański również dobrze gdyby „łapał” minuty w seniorskim futbolu np. na poziomi 1 ligi.
Podsumowanie
Podzieliłem braki kadrowe na te pozycje na, które potrzebujemy natychmiastowo wzmocnień oraz na pozycję to monitorowania gdzie możliwe jest odejście lub sytuacja kontraktowa wymaga takiego działania.
Braki kadrowe:
- napastnik
- środkowy pomocnik
Monitorowanie sytuacji:
- prawy obrońca
- środkowy obrońca
- bramkarz
- skrzydłowy
- lewy obrońca
W trzeciej – ostatniej – części nazwiska potencjalnych transferów Piastunek.
A czy Ty zgadzasz się z moją listę pozycji do wzmocnienia i „monitorowania”? Daj znać w komentarzu!
Uwzględnię wasze propozycje w części trzeciej.
Źródła:
https://twitter.com/transferypiasta/status/1681590254195683328/photo/1.
https://twitter.com/EkstraStats/status/1729237312167629144/photo/1.
https://weszlo.com/2023/05/12/przepis-o-mlodziezowcu-ekstraklasa-2024-zostaje/.
https://twitter.com/naszpicy/status/1732107960699015596.