AnalizyTransfery

Nowe prawe skrzydło Piasta Gliwice – Akim Zedadka – część 2. [analiza]

Nowe prawe skrzydło Piasta Gliwice – Akim Zedadka – część 2. [analiza]

O nowym bocznym obrońcy Piasta Gliwice świetny tekst napisał Przemysław Michalak na weszlo.com (link). Ja nie będę powtarzał w tym artykule zamieszczonych tam informacji, odsyłam do bardzo wartościowego artykułu. W moim artykule dodam informacje, których tam nie ma.

Artykuł Przemka Michalaka na weszlo.com

Cały wspomniany artykuł<<„Piast nie będzie płakał po Pyrce, bo ma Akima Zedadkę? „Będę zdziwiony, jeżeli nie wypali”. >> (link). 

Wracamy do sezonu 2021/2022 – wprowadzenie.

Cała analiza dotyczy głównie sezonu zaznaczonego na czerwono (2021/2022) czyli pierwszego sezonu w Ligue 1. Po tym sezonie Akim przechodzi do Lille.

Uwaga! Statystyki z fbref dotyczą obecnego sezonu (dokładnie ostatnich 365 dni od 22.01.2025)

Źródło: https://www.transfermarkt.pl/akim-zedadka/leistungsdatendetails/spieler/327863

Analiza taktyczna za czasów gry w Clermont Foot.

Wszystkie cytaty są przetłumaczone z analizy „Akim Zedadka: Clermont Foot’s standout soon-to-be free agent right-back” autorstwa Fintan O’Reilly. Do każdego akapitu dodałem dane z fbref.com . Nie oglądam Ligue 1 i trafiłem na świetną analizę więc ja przetłumaczyłem – to dużo lepsza opcja niż pisanie artkuły od zera. Linki do źródeł znajdziecie na końcu artykułu.

Charakterystyka Akim Zedadka.

W tym sezonie (2021/2022 – przyp.red) Zedadka nadal umacniał swoją pozycję prawego obrońcy w charakterystycznym dla Gastiena systemie 4-2-3-1. […] Jak dotąd w tym sezonie 26-latek pokazał, że pasuje do tego poziomu, gdzie już rywalizował z takimi drużynami jak PSG, Marsylia i panujący mistrz Ligue 1 Lille, mimo że był to jego pierwszy sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej we Francji. Zedadka jest świetnym przykładem nowoczesnego bocznego obrońcy, ponieważ w tym sezonie był jednym z najbardziej wszechstronnych prawych obrońców w całej najwyższej klasie rozgrywkowej we Francji pod względem ofensywnych i defensywnych cech. […] Nie chcę przez to powiedzieć: „On jest świetny we wszystkim” — nie jest, ale nie ma wielu słabych punktów, dobrze radzi sobie w większości kluczowych obszarów dla prawego obrońcy […] Przyjrzę się temu, co uczyniło go jednym z najbardziej niezawodnych defensywnie prawych obrońców w Ligue 1 w tym sezonie, a także poświęcę trochę czasu na skupienie się na jego dośrodkowaniach, dryblingu, podaniach i ruchu bez piłki, aby zapewnić pełną analizę tego ekscytującego zawodnika.

Źródło: https://fbref.com/en/players/0ff630d0/Akim-Zedadka

Podobnie jak Piast Gliwice, jak Clermont budowało grę?

Środkowi obrońcy Clermont mają tendencję do bardzo szerokiego rozstawiania się podczas budowania akcji, dając bramkarzowi przestrzeń do wyjścia i dodania ciała do pierwszej linii podczas budowania akcji, defensywnego pomocnika, który czasami cofa się do środka, i dając bocznym obrońcom możliwość na grę wysoko i szeroko.

Czyli bardzo podobnie jak grę buduje Piast Gliwice gdy do rozegranie schodzi Patryk Dziczek/Grzegorz Tomasiewicz. Pisałem o tym artkuł, który przeczytasz (tutaj).
Long story short –  małe przypomnienie.

Tak to może wyglądać budowanie gry w tym sezonie:

Moja drobna uwaga: zwrocie uwagę na problematyczną sytuację na skrzydłach. Z lewej strony nie ma kto trzymać szerokości i rozciągać linii obrony przeciwnika (jeśli nie gra Lewicki – złapał na początku obozu uraz, Drapiński jest mega defensywny). Skrzydłowy Rosołek/Felix grają bliżej środka. Z kolei z prawej strony mamy dwóch zawodników trzymających się linii co może powodować dublowanie się przy linii bocznej boiska. Fajnie jakby nie grali tak mocno przy linii.

Źródło: opracowanie własne

To jak gra? Czym się wyróżnia?

Zedadka jest świetny w podnoszeniu głowy — przed otrzymaniem piłki i gdy jest przy piłce przed zagraniem podania — i szybkim przetwarzaniu informacji, które to skanowanie mu przekazuje. Jest jednym z bardziej pilnych graczy, jakich widziałem, którzy to robią, co jest kluczowym elementem gry każdego gracza, jeśli chce być niezawodnym podającym. Poprawia to szybkość gry graczy i promuje podejmowanie dobrych decyzji, a oba te elementy widzieliśmy u Zedadki w poprzednim fragmencie gry. Ten przykład nie był jednorazowy — to naprawdę wyraźny element gry Zedadki.

Jeśli chodzi o umiejętność krótkich podań, grę łączoną i umiejętność odbierania piłki pod presją i bez niej, Zedadka zdaje egzamin celująco i byłby atutem każdej drużyny, która chce budować ataki za pomocą krótkich podań i skomplikowanej gry.

Dodatkowo, umiejętność Zedadki do współpracy z drużyną za pomocą krótkich podań i gry pod presją, jak widzieliśmy na rysunkach 1-3, jest o wiele bardziej imponująca niż jego umiejętność wykonywania trudniejszych podań naziemnych na stosunkowo dużą odległość, które przełamują linie przeciwnika i znajdują kolegów z drużyny, którzy chcą wykorzystać kieszenie przestrzeni dalej na polu. W tym sezonie wykonał 7,92 progresywnych podań na 90 minut — przyzwoita liczba, która plasuje się dobrze wśród prawych obrońców Ligue 1, ale nie wyjątkowo dobrze — ze stosunkowo przyzwoitym wskaźnikiem skuteczności wynoszącym 79,09%. To przykład obszaru, w którym Zedadka radzi sobie wystarczająco dobrze, aby nie było to w żaden sposób uważane za słabość, ale nie na tyle dobrze, aby być wyróżniającym się zawodnikiem w lidze. Jest solidny w kilku obszarach, takich jak progresywne podania, co czyni tę umiejętność dobrą, której można zaufać, że wykona na przyzwoitym poziomie, ale ma o wiele większe mocne strony.

Przeważnie Zedadka musi trzymać wysoko szerokość na prawym skrzydle, nawet gdy jego drużyna i piłka są bardziej skupione na lewej stronie.

 

Źródło: https://totalfootballanalysis.com/article/akim-zedadka-clermont-202122-scout-report-tactical-analysis-tactics

Jak atakuje bramkę rywali?

Przechodząc do ostatniej tercji i fazy tworzenia szans, najważniejszą częścią roli Zedadki są dośrodkowania. 26-latek nie oddaje wielu strzałów, nawet jak na prawego obrońcę (0,5 na 90 minut), […] tymczasem, chociaż Zedadka wykonuje kilka dryblingów (2,66 na 90 minut w tym sezonie), plasuje się w dolnej części tej konkretnej metryki w porównaniu z innymi prawymi obrońcami Ligue 1, co wskazuje, że nie należy do najczęściej dryblujących prawych obrońców w najwyższej klasie rozgrywkowej we Francji. Zajmuje jednak wysoką pozycję wśród prawych obrońców Ligue 1 pod względem udanych dryblingów w porównaniu z innymi prawymi obrońcami (62,16%). Podczas gdy Zedadka nie zaliczył asysty w tym sezonie, a jego xA (spodziewane asysty) wynoszące zaledwie 0,79 jest dość przeciętne w porównaniu z innymi prawymi obrońcami Ligue 1, uważam go za jednego z najskuteczniejszych i najniebezpieczniejszych dośrodkowań w lidze, ponieważ stale umieszcza piłkę w strefach zagrożenia (strefy z, których łatwiej zdobyć bramkę).

Jak broni bramki?

Ostatnia część analizy skupia się na defensywnych cechach Zedadki — głównie na jego skutecznym podejściu do pojedynków obronnych, co podkreśla niektóre cechy, które czynią go świetnym wszechstronnym atutem dla jego drużyny w fazach defensywnych. Zedadka ukończył 10,87 udanych akcji obronnych na 90 minut w tym sezonie, co plasuje go bardzo wysoko wśród innych prawych obrońców Ligue 1. […] Dokonał stosunkowo wysokiej liczby przechwytów 4,54 na 90 minut. […] Zawodnik z Clermont brał również udział w stosunkowo niskiej liczbie pojedynków powietrznych 1,87 na 90 minut w tym sezonie, wygrywając średnio 42,31% z nich. Mając 173 cm wzrostu, Zedadka nie jest zbyt imponującą postacią fizyczną. Może zostać pokonany w powietrzu przez większego zawodnika.

Źródło: https://fbref.com/en/players/0ff630d0/scout/365_m2/Akim-Zedadka-Scouting-Report

Nieciekawa ciekawostka na koniec.

Wiecie do jakiego piłkarza z Ekstraklasy jest podobny jeśli chodzi o styl gry?

Źródło: https://fbref.com/en/players/0ff630d0/scout/365_m2/Akim-Zedadka-Scouting-Report

 

Źródła:

https://totalfootballanalysis.com/article/akim-zedadka-clermont-202122-scout-report-tactical-analysis-tactics

https://fbref.com/en/players/0ff630d0/scout/365_m2/Akim-Zedadka-Scouting-Report

 

 

Udostępnij

O autorze

Były skaut w klubie z zaplecza Ekstraklasy. Kiedyś marzyłem zostać dyrektorem sportowym jednak Uniwersum Polskiej piłki sprowadziło mnie na ziemię. Za co bardzo dziękuję. Obecnie jestem analitykiem w sektorze bankowym. Znajdziesz mnie na X: @Scout_Kacper

?>