W całym sezonie Piast Gliwice wykonał 137 rzutów rożnych. Czy zapadł wam jakiś w pamięć? Po dwóch padła bramka. Jest to najsłabszy wynik w Ekstraklasie. Czy Piast zdobywa więcej bramek po stałych fragmentach czy z gry?
Do Ekstraklasy awansowała Puszcza Niepołomice, która zdobyła łącznie aż 36 goli po stałych fragmentach gry.
Dziesięć po rzutach rożnych. Dziewięć po karnych. Kolejne dziewięć po rozegraniu rzutów wolnych. Siedem po wrzutach z autu. Do tego jeden z autu bramkowego. Szokujące 36 goli w sezonie Puszcza Niepołomice strzeliła po różnego rodzaju stałych fragmentach gry.
8 goli po rzutach rożnych zdobyła Jagiellonia Białystok, po 7 zdobyły Legia Warszawa, Raków Częstochowa, Warta Poznań i Stal Mielec. Więc zespoły walczące zarówno o mistrzostwo jak i broniące się przed spadkiem. Jak prezentuje się Piast Gliwice w aspekcie stałych fragmentów gry?
- Łącznie stałe fragmenty gry – lider: Raków Częstochowa (25 goli) – Piast Gliwice (13 goli – 9 miejsce).
- Rzuty karne – lider: Pogoń Szczecin (9 goli) – Piast Gliwice (3 gole – 12 miejsce).
- Rzuty rożne – lider: Jagiellonia (8 bramek) – Piast Gliwice (2 bramki – ostatnie 18 miejsce).
- Rzuty wolne – lider: Raków Częstochowa (9 goli) – Piast Gliwice (7 goli – 2 miejsce).
- Wolne bezpośrednie – lider: Raków Częstochowa (3 gole) – Piast Gliwice (0 goli – 10 miejsce ).
- Auty – lider: Miedź Legnica (3 gole) – Piast Gliwice (0 goli – 9 miejsce ).
Łącznie ilościowo bramki z gry:
- Lider: Pogoń Szczecin (41 goli) – Piast Gliwice (24 gole – 13 miejsce).
Pełny przegląd statystyk znajdziecie tutaj, źródło danych: esktrastats.pl.
Gołym okiem widać, że Piast Gliwice świetnie wykonuje rzuty wolne (pośrednie). W innych aspektach poza rzutami rożnymi mieści się pośrodku stawki. Fatalnie prezentuje się jako wykonawca rzutów rożnych – najgorszy wynik w lidze.
Rzuty rożne w Ekstraklasie
Czy zapadły wam wykonania rzutów rożnych z zakończonego sezonu? Ja pamiętam słupek Ariela Mosóra oraz schemat krótkiego rozegrania po lewej stronie – ze sparingowego skrótu z Karkonoszami Jelenia Góra.
Za Waldemara Fornalika częstym rozwiązaniem było nachodzenie za długu słupek z głębi boiska Ariela Mosóra.
Czy jest się czym martwić?
Raczej nie. Ponieważ bardzo mało bramek pada po rzutach rożnych. W książce „Futbonomia” można przeczytać, że łatwiej stracić bramkę z rzutu rożnego niż strzelić. Tak, chodzi o wykonywany rzut rożny, a nie broniony.
Tak wyglądały drużyny Ekstraklasy (do 26 kolejki – nie mam aktualniejszej grafiki, jeśli chodzi o resztę danych są aktualne) pod względem wykonywania rzutów rożnych:
Jaki procent goli to bramki po rzutach rożnych?
Żyjemy w czasach liczb, więc i na to są liczby. Od kiedy istnieje Premier League strzały po stałych fragmentach gry przyniosły klubom od 9 do 14 procent wszystkich goli. Poprzedni sezon był drugim najlepszym w historii — łącznie padło tak 146 bramek, więc nie dziwne, że coraz więcej klubów chce mieć tę część gry pod kontrolą.
W tuż zakończonym sezonie Piast Gliwice jest najgorszym zespołem jeśli chodzi o skuteczność z rzutów rożnych (1,46% za ekstrastats.pl – link to statystyk tutaj , średnia to 3,01%).
Trenerzy specjalizujący się w stałych fragmentech gry
„Opanowane do perfekcji stałe fragmenty są jak napastnik, który w sezonie przyniesie 15 goli” – Gianni Vio.
Najsłynniejszym trenerem specjalizującym się w stałych fragmentach gry jest Gianni Vio – pracujący m.in. w AC Milan, Fiorentina, Leeds, Brandford czy Tottenhamie.
Zarówno piłka nożna jak i pracownicy spoza piłki nożnej idą w coraz węższe specjalizacje. W takim kierunki zmierza świat i stanowiska pracy. To dodatkowo ciekawe bo jakich polskich trenerów (członków sztabu szkoleniowego) kojarzycie pracujących w ligach z TOP 5 w Europie?
Są to:
- Bartosz Andryszak – analityk West Ham United (więcej o nim tutaj: https://whufc.pl/bartosz-andryszak-obejmuje-stanowisko-analityka-w-west-hamie-united/)
- Bartosz Sylwestrzak – trener Brendford specjalizujący się w technice uderzeń piłki (więcej o nim tutaj: https://weszlo.com/2015/10/03/rewolucjonista-pasjonat-klasa-swiatowa-taka-twarz-polskiej-mysli-szkoleniowej-chcemy-ogladac/)
Jak bardzo polska piłka jest w tyle w stosunku do czołówki Europy? Zobaczcie sami jak wielki jest np. sztab szkoleniowy Newcastle United – link do sztabu tutaj.
A w Polsce?
Bramki z gry
Dla mnie rozczarowującym wynikiem jest dopiero 13 miejsce w aspekcie goli zdobytych z akcji.
Łącznie ilościowo bramki z gry. Lider: Pogoń Szczecin (41 goli) – Piast Gliwice (24 gole – 13 miejsce).
Czy zespół o, którym mówi się, że gra techniczny, kombinacyjny, inteligentny futbol ma łatkę, która jest na wyrost? Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie liczby potwierdzą opinię krążącą o zespole z Gliwic.
Podsumowanie
Rzuty rożne to ciekawe zagadnienie, które przeczy schematom które zapamiętujemy. Uważacie stałe fragmenty gry za istotny element współczesnego futbolu? Czy Piast Gliwice to zespół grający atrakcyjny i nowoczesny futbol czy opiera się głównie na stałych fragmentach gry? Co sądzicie o stałych fragmentach gry gliwiczan? Daj znać w komentarzu.
Źródła:
https://ekstrastats.pl/stale-fragmenty-druzynowo-ekstraklasa-2022-23/.
https://twitter.com/BeGriffis/status/1643609600141164545.
https://transfery.info/ekstra/artykuly/eksperci-od-martwej-pilki-ile-w-pilce-znacza-dobre-rzuty-rozne/173857.
https://ekstrastats.pl/rzuty-rozne-ekstraklasa-2022-23/.
https://whufc.pl/bartosz-andryszak-obejmuje-stanowisko-analityka-w-west-hamie-united//.
https://twitter.com/Scout_Kacper/status/1662028448058023936/photo/1.
http://www.nufc.com.pl/sztab/.
https://junior.weszlo.com/2021/01/22/chcesz-strzelac-gole-po-roznych-zatrudnij-trenera-od-sfg/.
https://weszlo.com/2023/06/12/trela-krolowa-stojacej-pilki-co-puszcza-niepolomice-wniesie-do-ekstraklasy/.