Zapowiedzi

Pierwszy mecz na wyjeździe w 2023 roku [ZAPOWIEDŹ]

Pierwszy mecz na wyjeździe w 2023 roku [ZAPOWIEDŹ]

Drugi mecz rundy „wiosennej” i pierwszy mecz wyjazdowy. Zawodnicy jednak nie muszą daleko jechać, bo zagrają w Częstochowie z Rakowem.

Pierwszy mecz po nowym roku już za nami. Na pewno u zawodników, sztabu i kibiców panował po ostatnim gwizdku duży niedosyt. Była to po prostu dobra gra Piasta i według wielu – to oni zasłużyli na zwycięstwo w tym spotkaniu. Tak się niestety nie stało, przez co „umocniliśmy” się na pozycji 16 i do będącego przed nami Zagłębia tracimy 3 punkty. Mimo to można mieć argumenty po tym meczu, aby patrzeć z optymizmem na przyszłość. Gra wyglądała już zdecydowanie lepiej, ale ne potrafiliśmy tego przełożyć na choćby dwie bramki.

Jednak w naszej sytuacji nie styl się liczy, a efekt końcowy. Potrzebujemy po prostu punktów, aby jak najszybciej wyjść ze strefy spadkowej i złapać trochę oddechu. O te punkty będziemy walczyć w sobotę z Rakowem Częstochowa, a więc będzie to jeden z najcięższych pojedynków tej rundy. Zagramy z liderem Ekstraklasy, który jednak zaliczył mały falstart, bo zremisował tydzień temu 1:1 z Wartą Poznań. Mimo to nadal mają ogromne przewagę nad drugą Legią – aż 7 punktów.

Piast Gliwice

Piast rozpoczął sezon remisem z Jagiellonią Białystok 1:1. Jak zostało wspomniane – po meczu panował u wszystkich duży niedosyt i było odczucie, że to był dobry mecz Gliwiczan. Jagiellonia nie strzeliła bramki z żadnej składnej akcji, a jedynie z świetnego uderzenia z dystansu przez Wojciecha Laski. My natomiast wyrównaliśmy po super akcji, którą w świetnym stylu wykończył Kamil Wilczek.

Fot. Piast Gliwice Info

 

Widać więc poprawę w grze drużyny z Gliwic, ale teraz trzeba to przełożyć na punkty. Jeśli już mowa o punktach: Piast zajmuje 16 miejsce w tabeli, a więc otwiera strefę spadkową z 17 punktami. Tracimy 3 oczka do 16 Zagłębia, mamy przewagę 3 punktów nad Miedzią Legnica i 4 nad Koroną Kielce. Nasz bilans bramkowy to 19:23 – wraz z Radomiakiem mamy najmniej straconych bramek wśród zespołów z drugiej dziesiątki.

Raków Częstochowa

Raków Częstochowa to niekwestionowana najlepsza ekipa w pierwszej połowie sezonu. Jest liderem Ekstraklasy, ma 42 punkty – o 7 oczek więcej od Legi Warszawa. Ich ostatnia przegrana w lidze to 03 września, kiedy to w Krakowie ulegli aż 3:0. Drugą porażkę zaliczyli w Zabrzu 07 sierpnia – 1:0. Ogółem drużyna Marka Papszuna na 54 punkty zdobyła 42. Ich bilans to 36:13.

Raków bije się o kompletnie inne cele niż Piast. Częstochowianie walczą przecież o pierwsze Mistrzostwo Polski w historii tego klubu. Przed zawodnikami duże zadanie i takie mecze jak z Piastem muszą wygrać. Kibice na pewno liczą, że pierwszy mecz u siebie w 2023 roku będzie o wiele lepszy niż ten tydzień temu z Wartą Poznań.

Transfery w PKO Ekstraklasie. Raków Częstochowa, Legia Warszawa, Lech Poznań i Miedź Legnica pozyskają nowych graczy?
fot. 400mm.p

 

Piast Gliwice – Raków Częstochowa

W 7 meczach pomiędzy obiema drużynami:

  • Raków wygrał 5 razy, a Piast tylko raz;
  • 1 mecz zakończył się podziałem punktów;
  • największa wygrana Piasta – 2:1 (20.09.2019);
  • największa wygrana Rakowa – 2:3 (25.07.2021);
  • ostatni mecz: Piast 0:1 Raków (06.10.2022).

Wypowiedzi

Aleksandar Vuković – trener Piasta Gliwice

Nt. meczu z Rakowem:

Jest to zdecydowanie najtrudniejszy możliwy przeciwnik jakiego można było sobie wyobrazić. Na pewno nie jest tak, że nie bierzemy tej degradacji pod uwagę. Jest to drużyna, która prowadzi w lidze, która u siebie ma 8 zwycięstw i 1 remis – to wiele mówi i nie można tego nie zauważyć.

O szansach Piasta:

Jesteśmy drużyną, która od jakiegoś czasu prezentuje się bardzo solidnie. Też jest to nowe otwarcie, cały czas mamy na plecach ciężar tego co było wcześniej. Na dobrą sprawę, mamy dwa ostatnie mecze i 4 punkty zdobyte – w tej drużynie jest potencjał, aby stawić czoła tym najlepszym w lidze i również Rakowowi. Nie mam obaw, że nie jesteśmy sobie tam poradzić i przeciwstawić się Rakowowi jako godny rywal i o to się postaramy. Na tym to polega, aby w tym dniu pokazać się z jak najlepszej strony, pokazać swoją klasę i o to warto się postarać.

O sytuacji kadrowej

Mamy też swoje problemy – dalej nie trenuje Gabriel Kirejczyk. Tomek Mokwa dalej jest poza składem plus zawodnicy, którzy już wracają od dłuższego czasu po kontuzjach.

PYT: Czy po tym meczu z Jagiellonią będzie Pan naciskał władze klubu, żeby jednak jakiś transfer był, czy dalej Pan twierdzi, że to wystarczy?

Tu nie chodzi o naciskanie, myślę że tutaj każdy zdaje sobie sprawę jakie są nasze potrzeby. Myślę, że nie jestem tutaj osamotniony i że jeszcze ktoś może do drużyny przyjść, jest jeszcze na to czas – nie wykluczam tego. Zawsze mam podejście takie, że skupiam się na tych zawodnikach i ludziach, których mam. Nie mam czasu, żeby myśleć o ewentualnych wzmocnieniach i to też nie jest moja część pracy czy priorytet.

 

Marek Papszun – trener Rakowa Częstochowa

O meczu z Piastem:

Trudno przewidzieć jak będzie wyglądało spotkanie. Na pewno wszystkie mecze z Piastem są trudne, aczkolwiek z reguły zwycięskie dla nas i w takich okolicznościach często bardzo emocjonalnych. (…). Piast to silna i doświadczona drużyna i to miejsce w tabeli jest nieadekwatne – patrząc na ostatnie sezony, to raczej czołówka niż dół tabeli. Druga sprawa to trener Vuković, który w Legi pokazał, że na swoich fachu się zna. To już widać w tym pierwszym meczu, że ten okres przygotowawczy był dobrze przepracowany i spodziewamy się rywala na poziomie.

PYT: Czy największą przeszkodą w walce o mistrzostwo może być sam Raków. Czy ta presja osiągnięcia czegoś historycznego może utrudniać zadanie?

Nie wiem, trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Nie zastanawiam się nad tym kto będzie najtrudniejszy: czy to my, czy Lech, czy Legia, czy Pogoń czy Widzew, czy Wisła. Nie myślę jaka jest przewaga – czy straciliśmy, czy już nas dogonili lub przegonili – po prostu musimy się przygotować do kolejnego spotkania i wygrać.

https://www.youtube.com/watch?v=3sKhh45HMXU

 

W sobotę bardzo ciężki mecz

W sobotę o godzinie 15:00 na stadionie w Częstochowie sędzia Szymon Marciniak rozpocznie spotkanie 19 kolejki pomiędzy Rakowem a Piastem. Przed drużyną z Gliwic bardzo trudne zadanie i z pewnością to Raków jest faworytem. Liczymy, że Gliwiczanie zagrają najlepszy mecz w tym sezonie i wrócą do domu z 3 punktami.

 

Fot. Piast Gliwice/Twitter

 

Udostępnij

?>