Zapowiedzi

Przed nami przedostatni mecz wyjazdowy [ZAPOWIEDŹ]

Przed nami przedostatni mecz wyjazdowy [ZAPOWIEDŹ]

Gliwiczanie zmierzą się w ramach 31 kolejki PKO BP Ekstraklasy z Radomiakiem Radom. Jest to zarazem przedostatni mecz na wyjeździe dla Piasta.

Mecz z Radomiakiem Radom rozpoczyna serię ostatnich 4 spotkań, które zakończą sezon 2023 dla Piasta Gliwice. Obie drużyny są dosyć daleko od siebie – dzieli ich 6 miejsc. Radomiak znajduje się w drugiej dziesiątce, ale ma spokojną przewagę 6 oczek nad strefą spadkową. Czy Piast udowodni swoją wyższą pozycję nad Radomiakem w meczu na ich stadionie?

Piast Gliwice

Piast zajmuje 6 miejsce z dorobkiem 43 oczek. Nasz bilans bramkowy to 33:29 na 30 meczów. Jeżeli Gliwiczanie wygrają, to wyprzedzą Wartę Poznań o 2 punkty, która przegrała swoje piątkowe spotkanie z Górnikiem Zabrze. Do czwartego Lecha Poznań Piast traci przed meczem 6 punktów, a przypomnę, że 4 miejsce jest premiowane w tym sezonie grą w europejskich pucharach.

Piastunki przedłużają serię bez porażki, obecnie wynosi ona 9 meczów. Na to składa się 7 zwycięstw i 2 remisy z Lechem Poznań i ostatnio z Pogonią Szczecin. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać serię 10 meczów bez porażki. Kto by pomyślał po meczu z Legią Warszawa 19 lutego, że to ostatnia porażka na bardzo długi czas?

Radomiak Radom

Zieloni nie grają wyśmienicie w tym sezonie. W rundzie wiosennej zaliczyli tylko 3 zwycięstwa: z Stalą Mielec, Lechią Gdańsk i ostatnio ze Śląskiem Wrocław. Są więc słabo punktującym zespołem, który na wiosnę miał aż 6 remisów, doliczając do tego jeszcze 4 porażki. Ostatnia wygrana ze Śląskiem Wrocław przerwała serię 7 meczów bez zwycięstwa. Tak, przed wygraną ze Śląskiem Radomianie ostatni raz wygrali 25 lutego z Lechią Gdańsk.

Ogólnie na swoim koncie zgromadzili do tej pory 38 oczek, na co składa się 10 zwycięstw, 8 remisów i 12 porażek. Zajmują 12 miejsce, w zasięgu 3 punktów mają 4 zespoły: Widzew Łódź, Stal Mielec, Jagiellonię Białystok i Górnik Zabrze. Natomiast za nimi w zasięgu 3 oczek są: Wisła Płock, Korona Kielce i Zagłębie Lubin. Jednak dla ich szczęścia ich przewaga nad strefą spadkową przed meczem wynosi 6 oczek.

Zdjęcie
Fot. RKS Radomiak Radom/Twitter

 

Piast Gliwice – Radomiak Radom

W ostatnich 7 meczach pomiędzy obiema drużynami:

*Największa wygrana – mecz, w którym zespół strzelił najwięcej bramek, nie zważając na różnicę bramek pomiędzy obiema drużynami.

  • Piast wygrał 1 raz, a Radomiak wygrał 3 razy;
  • 3 razy mecz kończył się remisem;
  • największa wygrana Piasta (i jedyna w ciągu ostatnich 7 meczów) – 2:0 (25.09.2004) – 1 Liga
  • największa wygrana Radomiaka – 1:2 (21.10.2022);
  • ostatni mecz: Piast 1:2 Radomiak (21.10.2022).

Ostatnie zwycięstwo Piasta z Radomiakiem Radom miało miejsce 25.09.2004 roku, wynikiem 2:0. Miało to miejsce w rozgrywkach 1 Ligi.

Wypowiedzi

Aleksandar Vuković – trener Piasta Gliwice
Pyt: Żadne z meczów nie wygraliście z zespołami pierwszej trójki. Czy to jakiś wniosek, że Piasta nie stać na coś więcej niż walka o 5 miejsce?

Zawsze uważam, że jest przestrzeń do tego, żeby być lepszym. Myślę, że stać nas na wygrywanie w meczach z drużynami, zajmującymi miejsca czołowe. Na pewno to się też wydarzy, ale niestety też stać nas na to, żeby przegrywać mecze z drużynami, które są niżej w tabeli i to jest też częścią naszej pracy. Dlatego nie jest to tak dla mnie istotne, to jest dla mnie statystyka i zbieg okoliczności mówiący trochę, ale nie wszytko.

O Radomiaku:

Jest to drużyna z nowym otwarciem, bardziej zdeterminowana i zmobilizowana, a uznaję, że to jest drużyna z dużą jakością piłkarską. Pamiętam, że jeszcze na początku sezonu, kiedy obserwowałem różne mecze i kluby jako trener bezrobotny, że nasuwało mi się to, że Radomiak to jest drużyna z bardzo dużym potencjałem piłkarskim. To się nie zmieniło, wręcz przeciwnie, dlatego to jest trudny mecz dla nas, ale też graliśmy takie i potrafiliśmy sobie z tym radzić. Na to liczę też jutro.

O sytuacji kadrowej:

Nie zagrają: Damian Kądzior, Michael Ameyaw i jeszcze Kamil Wilczek, który już dzisiaj będzie trenował normalnie, ale nie chcemy przyspieszać jego powrotu, będzie gotowy na Koronę Kielce jak wszystko pójdzie zgodnie z planem. Bez tych trzech zawodników plus Kostadinov, a reszta zawodników już z nami trenuje, więc w tym gronie trzeba będzie szukać rozwiązań, żeby zastąpić te osoby, których brakuje.

Mecz z dodatkowym smaczkiem już w sobotę

W sobotę o 15:00 sędzia Damian Kos rozpocznie mecz pomiędzy Radomiakiem Radom a Piastem Gliwice. Ciekawostką jest fakt, że mecz z Radomiakiem w rundzie jesiennej był ostatnim spotkaniem Waldemara Fornalika w roli trenera Piastunek. Piast uległ wtedy u siebie 1:2. Wtedy Radomianie mieli 20 punktów, a Piast tylko 12 i zajmował miejsce w strefie spadkowej.

Author

Udostępnij

?>