Gramy ładnie i kombinacyjnie – nieskutecznie z gry. Świetna defensywa nie dopuściła do strzału na bramkę w pierwszej połowie. A punkty zapewniają nam stałe fragmenty gry Gliwiczan. Klasyka? Jeśli mówimy o efekcie końcowym to tak, jednak w meczu z Rakowem Częstochowa „droga” do celu była odmienna.
Defensywa czyli Ameyaw lewym obrońcą?
Pressing – niski.
Piast tak samo jak w poprzednim spotkaniu z Rakowem Częstochowa w sezonie 2022/2023 (analiza taktyczna tego spotkania – tutaj) bronił w pressingu niskim systemu 5-4-1. Jakie były inne różnice w stosunku do standardowego pressingu gospodarzy?
- Linię obrony uzupełniał Michael Ameyaw, który grał na lewej stronie, środek obrony wspomagał Alex Katranis.
- Wolne miejsce na skrzydle zajmował Michał Chrapek.
- Linia obrony grało sztywno w takim pressingu, dużo elastyczniejsza była linia pomocy, która grała reaktywnej w stosunku do zachowania i wydarzeń na boisku.
- Centralnym środkowym obrońcą był Jakub Czerwiński, a w fazie bronienia lewym środkowym obrońcą był Alex Katranis.
- Piast bronił trójką środkowych obrońców.
Personalnie w porównaniu z poprzednim spotkaniem z Rakowem Częstochowa:
- lewy obrońca/lewy środkowy obrońca zagrał Alex Katranis (poprzednio grał Jakub Holubek)
- w środku pomocy zagrał Grzegorz Tomasiewicz (poprzednio zagrał Tom Hateley)
- na prawym skrzydle zagrał Sergey Krykun (poprzednio zagrał Damian Kądzior)
- w ataku zagrał Jorge Felix (poprzednio z przodu brylował Kamil Wilczek)
Pressing – wysoki.
Był stosowany gdy Raków budował akcję od tyłu. Piast Gliwice ustawiał się wtedy w okolicach pola karnego rywali. Piast krył strefowo na połowie rywala, a obrońcy poza istotnym wyjątkiem kryli 1-1. Tym wyjątkiem była para: Czerwiński – Zwoliński. Takie krycie 1-1 miało miejsce zarówno w niskim jak i wysokim pressingu. Świetny występ Jakuba Czerwińskiego, świetnie grał na wyprzedzenie.
Piast w pressingu wysokim bronił w systemie 5-2-3.
Z kolei jak w pressingu wysokim zachowywał się Piast Gliwice najlepiej zobrazuje to video przygotowane przez trenera Mateusza Stopkę.
(video ładuje się chwilkę – jeśli byłby problem z video – link tutaj)
Pressing wysoki Piasta w meczu z Rakowem. 1-5-2-3, Ameyaw za Sorescu, skrajni stoperzy do 10. pic.twitter.com/jsNF6OTUDo
— Mateusz Stopka (@mateusz_stopka) August 13, 2023
Stałe fragmenty gry
Odpowiedzialność lidera
Świetnie, że w Piaście jest naturalny lider – Patryk Dziczek, który potrafi brać odpowiedzialność na swoje barki w trudnych momentach meczu czy też sezonu.
Karne Dziczka w Ekstraklasie
- Sezon 2022/23, z Lechią (3:1) – gol
- Sezon 2022/23, z Cracovią (2:0) – gol
- Sezon 2022/23, ze Stalą (2:0) – gol
- Sezon 2022/23, z Lechem (1:1) – niewykorzystany
- Sezon 2023/24, z Lechem (1:2) – gol
- Sezon 2023/24, z Rakowem (2:1) – gol
Zmiana zadaniowa
Wejście Gabriela Kirejczyka skojarzyło mi się ze zmianą zadaniową w siatkówce lub koszykówce. Vuko bardzo zależało, żeby zmiana była dokonana przed wykonaniem rzutu rożnego czy to było trenowane?
Szczelna defensywa
Stworzone okazje
Tutaj należy zaznaczyć na jak mało Piast pozwolił w pierwszej połowie drużynie gości. W paru poprzednich spotkaniach Rakowa było tak samo. W meczu z Jagiellonią Białystok do 65 minuty nie oddali strzału, a w meczu z Wartą Poznań do 36 minuty. Solidna defensywa, świetnie zorganizowana drużyna i pressing. Cały czas jestem pod wrażaniem metamorfozy -szczególnie – pressingu w porównaniu do meczu z Górnikiem Zabrze.
Na kolejnej grafice (w podrozdziale „Stałe fragmenty Gliwiczan > Otwarta gra”) możemy zauważyć do jak małej ilości strzałów i okazji bramkowych dopuścił Piast drużynę gości.

Stałe fragmenty Gliwiczan > Otwarta gra
Z otwartej gry obie drużyny stworzyły podobne zagrożenie. Otwarta gra to sytuacje wykreowane wyłącznie z akcji z gry (bez stałych fragmentów oraz sytuacji do ok. 30 sekund po stałym fragmencie gry). Np jeśli po wyrzucie z autu drużyna wykreuje okazję bramkową i będzie to w ciągu 30 sekund od wyrzutu z autu jest to stały fragment gry.
Jeśli będę miał dostęp do odpowiednich danych to pochylę się nad tym jak Piast kreuje okazje z gry – „open play” na tle Ekstraklasy. O stałych fragmentach Piasta Gliwice pisałem (tutaj).
Piast stworzył i wykorzystał tytułową przewagę przy znacznym udziale stałych fragmentów gry (set pieces). Znalezienie sposobu na bardzo dobrą linię obrony Rakowa Częstochowa to naprawdę duży wyczyn.

Heatmapa
Średnia pozycja zawodników świetnie obrazuje jaką przewagę w spotkaniu miała drużyna gospodarzy. Grali bardzo wysoko. Heatmapa podań i średnich pozycji Rakowa Częstochowa dostępna (tutaj).
Raków był zepchnięty bardzo mocno do defensywy (w porównaniu do drużyny Marka Papszuna, drużyna Dawida Szwargi broni około 5 punktów procentowych głębiej. (Polecam nitkę na ten temat – link tutaj).
W Piaście piłkę do gry wprowadza głównie Ariel Mosór, widać duża różnicę w podaniach i duża asymetrię na skrzydłach. Co powoduje również różnica w charakterystyce skrzydłowych. Jorge Felix grał podobnie głęboko jak Kamil Wilczek i miał mniejsze problemy w utrzymaniu się przy piłce na połowie rywali niż Gabriel Kirejczyk w poprzednim spotkaniu.
Ameyaw grał bliżej linii bocznej przez co był bardziej widoczny niż Krykun, który grał klasycznie w półprzestrzeni. Granie bliżej linii bocznej pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń za plecami wahadłowego Rakowa Częstochowa (dodatkowo Ameyaw ma świetnie przyspieszenie idealne do tego typu okazji).

Źródła:
https://www.piastgliwiceinfo.pl/rakow-odciety-od-atutow-analiza-taktyczna-spotkania-rakow-piast/.
https://twitter.com/11tegen11_plots/status/1690718696140914688.
https://twitter.com/mateusz_stopka/status/1690784472713592833.
https://twitter.com/11tegen11_plots/status/1690718696140914688.
https://sportdziennik.com/patryk-dziczek-wytrzymuje-presje-zwiazana-z-rzutami-karnymi/.