Górnik Zabrze (0,33) 0:0 (0,56) Piast Gliwice*.
Ciężko po takim meczu napisać wartościowy wstęp, więc zapraszam od razu do konkretów.
* xG (expected goals) według sofascore.com
Rozgrywanie
„Od zerowej korelacji Widzewa, co by sugerowało niską elastyczność/pragmatyzm, do wysokich wartości Piasta, co by wskazywało na dużą elastyczność i pragmatyzm.”
Bezpośredni styl Piasta uwypuklił się w meczu derbowym z Górnikiem Zabrze. Bezpośredni styl to często długie podania, bez próby ładnego budowania akcji od tyłu. Piast Gliwice w zeszłym sezonie był drużyną o najwyższym wskaźniku elastyczności i pragmatyzmu (konkretny zespół – trochę jak angielskie Stoke City a w tym sezonie Puszcza Niepołomice).

Bezpośrednie (pragmatyczne)
Poniżej schemat sytuacyjny (wyłącznie środkowi obrońcy Górnika Zabrze vs Gabriel Kirejczyk).
Przejdźmy teraz do analizy bezpośredniej. Górnik Zabrze chciał zneutralizować Gabriela Kirejczyka (a co za tym idzie też utrzymanie się przy piłce Piasta w strefie ataku) poprzez grę 2 na 1. Najczęściej w powietrzu napastnik Piasta rywalizował z Rafałem Janickim i Kryspinem Szcześniakiem. Rafał Janicki i Richard Jensen to czołówka początku Ekstraklasy pod względem wygranych pojedynków w powietrzu pod względem ilościowym i procentowym – odpowiednio to 4 i 7 zawodnik ligi. Kryspin Szcześniak tych pojedynków miał mało (ilościowo) i wygrywał co drugi taki pojedynek. Jednak istotne jest też to, że to bardzo mała próba.
Piast Gliwice walczył o górne bezpośrednie piłki Gabrielem Kirejczykiem, który był 15 napastnikiem w Ekstraklasie pod względem wygranych pojedynków powietrznych. Zastępował 7 pod tym względem Kamila Wilczka. (Oczywiście to nie jedyne różnice względem profili zawodników)
Podsumowując był to pojedynek odpowiednio (wygrane pojedynki w powietrzu): 4 i 63 zawodnika z 77 zawodnikiem Ekstraklasy.
Zwróćmy uwagę, że próba 3 meczy z początku sezonu jest mało reprezentatywna. Niektórzy poszczególni zawodnicy mieli mało minut.

legenda:
E – statystyka wygranych pojedynków w powietrzu (łącznie kolejki do meczu derbowego)
D – statystyka wygranych pojedynków w powietrzu w meczu derbowym
Budowanie gry „od tyłu”
Jeżeli rozpatrujemy grę Piastunek, to warto wspomnieć o czymś ważnym. Alternatywnym sposobem rozgrywania piłki było wprowadzanie jej przez środowych obrońców lub defensywnego pomocnika. Piast miał inną sytuację niż np w meczu z Lechem Poznań ponieważ Górnik Zabrze bronił się często w średnim i niskim pressingu.
Przez co Piast Gliwice miał dwie możliwości:
- (1) Piłkę rozgrywa środkowy obrońca i często gra przez wyżej ustawionego defensywnego pomocnika. Patryk Dziczek wtedy starał się grać krótko i najczęściej był to atak przez środek boiska. W takim rozegraniu skrzydłowy i boczni obrońcy są ustawieni niżej niż w drugim wariancie.
- (2) Piłkę rozgrywa defensywny pomocnik, który schodzi pomiędzy środkowych obrońców oni grają szerzej przez co dużo wyżej grają skrzydłowi i boczni obrońcy. Często tutaj była grana piłka na drugą stronę boiska do skrzydłowego. Tworzyło się skupienie zawodników przy piłce i piłka była grana w przeciwległy sektor gdzie było mniej zawodników i więcej swobody.
Wariant (1)
Wariant (2)
Rzuty rożne
Warto teraz wspomnieć, jakie role przy defensywnych rzutach rożnych przyjmuje Piast Gliwice?
Wpis trenera Michała Macka przy pomniał mi się po sytuacji Damiana Rasaka po rzucie rożnym w 26 minucie meczu.
Zawodnicy na czerwono (czerwony prostokąt 1v1) zostali „wciągnięci” przez drużynę atakującą w pole bramkowe a zawodnik, który miał zabezpieczać przedpole nie wywiązał się ze swojego zadania co skutkowało bardzo groźną sytuacją (dobrze przemyślaną i wykonaną).

Jak bronią rzuty rożne zespoły @_Ekstraklasa_
kolej na @PiastGliwiceSA . Zespół pozwalający grać 2v1 w momencie zagrania reagujący ze strefy. Dodatkowo zawodnicy w grze 1v1. Ustawienie w strefie plus gra 1v1 i zabezpieczenie przedpola. pic.twitter.com/t2JjQRKoCx— Michał Macek (@michalmacek84) July 31, 2023
Więcej o stałych fragmentach pisałem tutaj.
Czy zmiany dały zmiany?
Piast Gliwice jest elastyczny dostosowuje się do rywala czy teraz też tak było? Chodzi zarówno o założenia przed meczowe jak i zamianę założeń podczas spotkania.
Przyjrzyjmy się jaki cel miały zmiany i czy dały zmianę w postaci inne typu ataków?
Serhiij Krykun za Damiana Kądziora.
Była to zmiana – jak to mówią – komentatorzy „jeden do jednego”. Rola zawodnika na skrzydle nie zmieniła się, za zawodnika schodzącego do środka wszedł zawodnik o bardzo pobocznej charakterystyce. Zarówno Krykun jak i Kądzior dali się spychać obrońcą Górnika Zabrze do linii bocznej boiska i na słabszą nogę co znacząco ograniczało ich rolę w ofensywie.
O tym jak gra Segrey Krykun pisałem (tutaj).
Tomasz Mokwa za Michaela Ameyawa.
Główny cel zmiany to zamknięcie skrzydła Górniak Zabrze którym atakował Paweł Olkowski. Defensywnie ta zmiana na plus. Tomasz Mokwa ograniczył działania w ofensywie Pawła Olkowskiego i całego lewego skrzydła Górnika Zabrze. Z kolei Arek Pyrka grając wyżej grał bliżej środka boiska (często w pół-przestrzeni), był dużo elastyczniejszy w ataku niż Ameyaw, który grał blisko linii bocznej boiska.
Jorge Felix za Gabriela Kirejczyka.
Hiszpan był aktywny w podobnej strefie boiska jak Gabriel. Istotną zmianą było to, że tutaj nastąpiła zmianą na ataki przy grze kombinacyjnej (gra po ziemi i krótsze podania)
Marcel Bykowski za Michała Chrapka.
Grał za krótko.
Źródła:
https://www.ekstraklasa.org/statystyki/indywidualne/top-speed.
https://www.ekstraklasa.org/statystyki/indywidualne/pojedynki-w-powietrzu.
https://www.ekstraklasa.org/statystyki/indywidualne/pojedynki-w-powietrzu-wygrane.
https://www.ekstraklasa.org/centrum-meczowe/ekstraklasa-sezon-runda-zasadnicza-kolejka-3-gornik-zabrze-2023-2024-piast-gliwice-2023-2024/1705/po-meczu/relacja.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/15pBgTGZr557zp4Bq0s9t0E95as3wVlnbMaj9CW9TYNc/edit#gid=0.
https://www.sofascore.com/piast-gliwice-gornik-zabrze/kmbstid#11351396.
https://twitter.com/michalmacek84/status/1685946070331723777.
https://www.piastgliwiceinfo.pl/krykun-w-piascie-duze-wzmocnienie/.
https://www.piastgliwiceinfo.pl/elastycznosc-taktyczna-na-przykladzie-derbow-analiza-taktyczna/.