10 lat Piasta w EkstraklasieAnalizyInneOpisy

Trzy pobyty Kamila Wilczka w Piaście

Trzy pobyty Kamila Wilczka w Piaście

Kamil Wilczek to zawodnik, który (przynajmniej w kontekście polskiej ligi) nierozerwalnie kojarzy się z Piastem Gliwice. Ciekawostką jest to, że jego obecny pobyt w Piaście jest już trzecim w jego karierze.

W Piaście po raz pierwszy

Po raz pierwszy niebiesko-czerwone barwy przywdział on na początku 2009 roku, w połowie pierwszego w historii sezonu Gliwiczan w Ekstraklasie. Zdobył wtedy 2 bramki w 13 meczach, a w następnym sezonie dołożył kolejne 5 trafień w 26 meczach.

Odejście do Zagłębia Lubin i powrót do Gliwic

Po spadku Piasta w 2010 roku Wilczek odszedł za 1,5 mln zł do Zagłębia Lubin, gdzie w 41 spotkaniach udało mu się strzelić zaledwie 4 bramki. Gdy wygasł jego kontrakt z „Miedziowymi” powrócił on na Okrzei, związując się z klubem dwuletnią umową. Po powrocie do Gliwic zdobył łącznie 29 goli w 66 spotkaniach, kończąc sezon 2014/15 z koroną króla strzelców Ekstraklasy.

Król strzelców we Włoszech i szczyt formy w Danii

Jego znakomita forma poskutkowała (niezbyt udanym) transferem do włoskiego Carpi, a następnie do duńskiego Brøndby. W tym drugim klubie stał się niekwestionowaną gwiazdą, trafiając do bramki 72 razy w 125 meczach. Tym samym stał się on najlepszym strzelcem w historii klubu.

Przygoda w Turcji i powrót do Danii w świetle kontrowersji

Na początku 2020 roku Wilczek odszedł do tureckiego Göztepe, w którym nie odegrał zbyt wielkiej roli. Przed sezonem 2020/21 powrócił na Półwysep Jutlandzki, stając się przy tym bohaterem kontrowersji. Zasilił on bowiem szeregi FC Kopenhagi, odwiecznego rywala Brøndby. Dał się on również we znaki kibicom Piasta, strzelając i asystując w przegranym 0-3 spotkaniu 3. rundy eliminacji do Ligi Europy.

Współczesność

Jego pobyt w Kopenhadze nie był już tak udany. W 33 meczach napastnik zdobył 11 bramek i w trakcie sezonu 2021/22 po raz trzeci dołączył do Piasta. Niestety, obecnie Wilczek nie przypomina w niczym zawodnika z sezonu 2014/15 oraz pobytu w Brøndby. Na obecną chwilę (przed meczem 2. kolejki Ekstraklasy ze Stalą Mielec) ma on na koncie 14 bramek w 42 spotkaniach, a jego całkowity dorobek ligowy w Gliwicach wynosi 50 goli w 147 meczach.

Author

Udostępnij

?>