Inne

W jakim składzie zagra Piast w derbowym spotkaniu z Górnikiem Zabrze? Typują redaktorzy.

W jakim składzie zagra Piast w derbowym spotkaniu z Górnikiem Zabrze? Typują redaktorzy.

Ostatni sparing Piasta Gliwice był utajniony. Nie znamy składu w jakim wystąpiła drużyna z Gliwic. Przez co skład Piasta na spotkanie derbowe z Górnikiem pozostaje zagadką.

Z tego względu sami spróbowaliśmy wytypować prawdopodobny skład Piasta na to spotkanie. Jednocześnie zachęcamy do przedstawienia waszych propozycji w komentarzach!

Redaktor Kacper:

Uzasadnienie: podczas zgrupowania w Hiszpanii więcej minut w bramce rozegrał Karol Szymański i to on według mnie rozpocznie w bramce Piasta. Na lewej obronie wystąpi Jakub Holubek. Na środku pomocy zagra sprawdzony duet Tomasiewicz-Dziczek, na skrzydłach zagra będący w dobrej dyspozycji Krykun i Kądzior. Formację ofensywną Piasta uzupełni Fabian Piasecki (nie będzie miał większych problemów aby odnaleźć się w stylu gry Piasta) i Miłosz Szczepański, który według mnie jest w lepszej dyspozycji niż Michał Chrapek i dostał więcej szans do gry na zgrupowaniu.

Wątpliwości: Mosór/Huk (90/10), Krykun/Ameyaw (70/30), Piasecki/Wilczek (65/35), Szymański/Plach (55/45).

Redaktor Jakub:

 

Standardowe 4-2-3-1 Vukovicia. W bramce będący w dobrej formie pod koniec ubiegłego roku Karol Szymański. Najpewniejsza linia defensywy po odejściu Katranisa i solidna pomoc. Na „10” rywalizacja między Chrapkiem a Szczepańskim, ale ze względu na kartki to ten drugi wyjdzie na to ważne spotkanie. Skrzydła szybkie, z dobrym dryblingiem. Być może to Kądzior wyjdzie od 1. minuty zamiast Krykuna, a Piast będzie starał się wykorzystać stałe fragmenty gry. W ataku nowy nabytek niebiesko-czerwonych, Fabian Piasecki. Wydaje się, że to on jest pewniakiem do wyjściowej 11 wobec słabej dyspozycji Kamila Wilczka.

Redaktor Przemek:

W mojej ocenie nie należy spodziewać się daleko idących zmian zarówno w składzie, jak i samej taktyce. W rzeczywistości jedyne wątpliwości pojawiają się przy trzech pozycjach.

  1. W mojej ocenie po liczbie minut w sparingach oraz niezłej końcówce rundy jesiennej miejsce w bramce na początku utrzyma Karol Szymański.
  2. Chociaż niewątpliwie będzie na niego naciskał Frantisek Plach. Po odejściu Katranisa dosyć oczywistym zastępstwem wydaje się Jakub Holubek. Poza tym nie należy spodziewać się zmian w linii defensywnej.
  3. W linii pomocy za pewniaków uznać należy Patryka Dziczka oraz Grzegorza Tomasiewicza. Wątpliwości pojawiałyby się przy Michale Chrapku, którego mocno naciska Miłosz Szczepański, a w odwodzie jest również Tiho Kostadinov. Zważywszy jednak na absencję Chrapka za kartki, to Szczepański zacznie rundę w wyjściowej jedenastce.
  4.  Co do skrzydłowych w mojej ocenie trener postawi na duet Kądzior-Krykun. Damian pod koniec poprzedniej rundy wyglądał bardzo dobrze, a jego dobrze ułożona noga będzie stanowiła groźną broń przy stałych fragmentach gry. Krykun z kolei był najlepszym zawodnikiem Piasta w zimowych sparingach i spodziewam się zobaczyć go w składzie kosztem Ameyaw.
  5. Pomimo przyjścia Piaseckeigo wątpię, aby Kamil Wilczek usiadł na ławce. Posadzenie Wilczka na ławce mogłoby zachwiać hierarchią drużyny, na co nie może pozwolić sobie Vuković. Piasecki za to będzie dostawał na początku szansę po wejściach z ławki.

 

Redaktor Maciek:


4-2-3-1 – formacja do której Vuković przyzwyczaił nas niemalże od początku obecności w Gliwicach. W bramce będący w ostatnim czasie bez gry lecz cały czas klasowy – Frantisek Plach. Najpewniejsza z całej 11 jest defensywa, ponieważ Piast po odejściu Katranisa do MLS nie uzupełniła luki więc najprawdopodobniej wystąpi tam Jakub Holubek. Stabilny już środek pola połączenie Dziczek – Tomasiewicz idealnie pokazuje balans między ofensywą a defensywą. Na „10” dość nieoczekiwanie Damian Kądzior, który może wraz z Michaelem Ameyaw zamieniać się pozycją. Skrzydła szybkie, z dobrym zejściem do środka. W ataku nowy nabytek niebiesko-czerwonych, Fabian Piasecki, wychowanek rywala, który mierzy 1,86 cm może przynieść rezultat w postaci gola podczas wrzutek w pole karne. Uważam że Fabian bardziej się przyda w ofensywie Gliwiczan, ponieważ drugą opcją pozostaje Kamil Wilczek, który wraca po bardzo długiej przerwie spowodowanej kontuzją.

Redaktor Leszek:

Podobnie jak Kacper, głównie wziąłem pod uwagę sparingi hiszpańskie i dyspozycję z obozu w L’Arbil. Tym nie mniej z uwagi na rangę i charakter derbów, rysują mi się trzy koncepcje składu i ustawień na sobotnie spotkanie. W 1 zestawieniu wziąłem pod uwagę dość innowacyjne podejście, a więc  Ameyaw po prawej stronie.

Nie jest to nowe rozwiązanie. Między innymi tak graliśmy w czasie, gdy kontuzjowany był Damian Kądzior. Trzeba pamiętać o tym, że defensywa Górnika nie jest ruchliwa i może decydować szybkość gry. W ofensywie postawiłem też na współpracę Felix Wilczek, duo rozumiejące się najlepiej, wspierane przez Krykuna! Natomiast w bramce widzę Placha, jako bardziej obytego i doświadczonego w takich meczach. Nie oznacza to jednak tego, że nie ufam Karolowi i asygnowałem go do jedenastki w mojej drugiej koncepcji składu.

2 Koncepcja

Jak widać jest tu podobnie z tym, że Michael zagra na swojej nominalnej stronie. To gwarantuje współpracę na linii Holubek Ameyaw Felix! Dzięki temu Piasecki jako rosły napastnik może wykańczać akcje, lub absorbować obronę. W pomocy wciąż są Dziczek i Tomasiewicz, natomiast na bramce stawiam na Karola, który w ostatnich meczach ligowych notował czyste konta.

Moja trzecia koncepcja jest bardziej defensywna i w tym przypadku bardziej liczę na zagęszczenie formacji obronnej i pomocy.

Czym kierowałem się przy tym wyborze. Górnik gra naprawdę szybko i niezbędny jest częsty przechwyt piłki. To gwarantują pomocnicy jak Szczepański, Dziczek czy grający niżej Kądzior. Jeśli będą wspomagać w defensywie Pyrkę czy Mosóra, a z drugiej strony Holubka i Czerwińskiego to nie powinno być wielkiego zagrożenia ze skrzydeł.

Transfery Piasta
(@transferypiasta)

Uzasadnienie: moim zdaniem na mecz z Górnikiem wyjdziemy sprawdzoną 11tką, która ze sobą zagrała najwięcej minut. W drugiej połowie mamy szansę nawet na 4 zmiany: Krykun, Tiho, Piasecki i Szczepański.

Udostępnij

O autorze

Były scout w klubie z zaplecza Ekstraklasy. Kiedyś marzyłem zostać dyrektorem sportowym jednak Uniwersum Polskiej piłki sprowadziło mnie na ziemię. Za co bardzo dziękuję. Obecnie rekrutuję i buduję zespoły w dużym przedsiębiorstwie. Pisze głównie o szeroko rozumianych zasobach ludzkich i psychologii w piłce nożnej. Znajdziesz mnie na Twiterze: @Scout_Kacper

?>