Zapowiedzi

Wyjazdowy mecz w Warszawie. Vuković wraca na Łazienkowską [ZAPOWIEDŹ]

Wyjazdowy mecz w Warszawie. Vuković wraca na Łazienkowską [ZAPOWIEDŹ]

Piast Gliwice po zwycięstwie we wtorek w dogranym meczu z Puszczą Niepołomice jedzie do Warszawy na mecz z Legią.

Piast Gliwice wygrał arcyważny mecz w kontekście tabeli i walki o wcześniejsze zapewnienie utrzymania w Ekstraklasie. Gliwiczanie zwyciężyli z Puszczą Niepołomice we wtorek po golu Felixa, który był wyróżniającym się zawodnikiem na boisku. Dzięki temu drużyna Aleksandara Vukovicia odskoczyła od strefy spadkowej na 5 punktów. Sytuacja jednak nadal nie jest komfortowa, a zawodnicy Piasta muszą jeszcze zdobyć punktów, aby myśleć o utrzymaniu przed ostatnią rundą.

Gliwiczanie zagrają w Warszawie w ramach ostatniego meczu 25. kolejki. Będzie to też ostatni mecz przed przerwą reprezentacyjną i do gry wrócimy 30 marca. Po raz pierwszy w karierze Aleksandar Vuković poprowadzi zespół gości na stadionie Legii Warszawa, co na pewno będzie wyjątkowym wydarzeniem dla trenera Piasta Gliwice. Czy długa i bogata przeszłość Vukovicia w Legii pomoże jego zespołowi w odniesieniu zwycięstwa?

Piast Gliwice

Zespół Piasta wygrał mecz z Puszczą we wtorek, dzięki czemu uciekli znów od strefy spadkowej. Nasza drużyna niestety teoretycznie łatwiejsze mecze miała w pierwszej części tej rundy. Najbliższa przyszłość dla Piasta szykuje się ciężka, ponieważ dzień przed Wielkanocą rozegrają oni mecz ze Śląskiem Wrocław, który pomimo kompletnie innej rundy wiosennej w porównaniu do jesieni, nadal jest wymagającym przeciwnikiem. Już 4 dni później Piastunki rozegrają bardzo ważny i trudny mecz wyjazdowy w Krakowie w ramach półfinału Pucharu Polski, w którym zmierzą się z Wisłą.

Piast zajmuje 12. miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy i ma 6 punktów przewagi nad otwierającą strefę spadkową Puszczą Niepołomice. Gliwiczanie strzelili w 24. meczach tylko 23. bramki, a stracili ich 26, z czego aż 12 w 6. meczach rundy wiosennej. W każdym meczu, jaki Piast przegrał w tym roku, zawsze tracił 3 bramki. Jest to wielce niepokojące, szczególnie że Piastunki były chwalone za bardzo dobrą grę obronną podczas jesiennej rundy.

Drużna Vukovicia wygrała w tym sezonie jedynie 5 meczów, przegrali 6 razy, a zremisowali aż 13 meczów. Ostatnie zwycięstwo to oczywiście w meczu dogrywanym z Puszczą Niepołomice, które było ważne dla układu tabeli. Była to też pierwsza wygrana po nowym roku w meczu ligowym. Wcześniej oczywiście Piast triumfował nad Rakowem Częstochowa w ćwierćfinale Pucharu Polski.

Legia Warszawa

Legia również nie ma dobrej rundy wiosennej. Drużyna stolicy Polski wygrała tylko 1 mecz z Ruchem Chorzów w ramach pierwszej rundy po przerwie zimowej. Legioniści zaliczyli wpadkę z Puszczą, z którą zremisowali 1:1 i Koroną Kielce – 3:3. Później podzielili się punktami z Pogonią Szczecin, a na ostatni mecz przed spotkaniem z Piastem przegrali w klasyku z Widzewem Łódź. Drużyna Kosta Runjaica jest więc w ciężkiej sytuacji, która znacznie utrudniła im walkę o mistrzostwo Polski.

Wojskowi zaliczyli dotychczas 10 zwycięstw, przegrali 6 razy i zainkasowali 1 punkt w 8. meczach. Na koncie zebrali 38 punktów i tracą 10 oczek do liderującej Jagiellonii Białystok z dopiskiem, że Jagiellonia rozegrała już swój mecz w 25. kolejce.

fot. Krzysztof Porębski/ Pressfocus

Piast Gliwice – Legia Warszawa

W ostatnich 10. meczach pomiędzy obiema drużynami:

  • Piast wygrał 4 razy, a Legia wygrała 3 razy;
  • 3 razy mecz kończył się remisem;
  • ostatnia wygrana Piasta – 4:1 (24.10.2021);
  • ostatnia wygrana Legii – 0:1 (19.02.2023);
  • ostatni mecz: Piast 1:1 Legia (16.09.2023).

Aleksandar Vuković – trener Piasta Gliwice

Sytuacja kadrowa:

Jeśli chodzi o Dziczka i Chrapka to sytuacja jest jeszcze nie wyjaśniona. Obaj są z nadziejami, że będą gotowi do gry, ale nie mam takiej pewności na tą chwilę. W sobotę ostatni trening, w którym nie tylko ta dwójka, ale jeszcze Huk i Wilczek to ludzie, których stan zdrowia musimy potwierdzić. Po jutrzejszym treningu dopiero będziemy w stanie powiedzieć czy są gotowi w 100% na mecz.

O tym, że Aleksandar Vuković weźmie udział w trzecim meczu w karierze przeciwko Legii jako trener:

Będę miał pierwszy raz okazję poprowadzić zespół gości na Łazienkowskiej. Na pewno nie jest to mecz, jak każdy inny, bo jadę do miejsca, w którym przez wiele lat spędziłem jako zawodnik i jako trener. Także pod tym kątem na pewno jest to rzecz wyjątkowa. Poza tym jest to dalej mecz z trudnym rywalem w naszej trudnej sytuacji w jakiej jesteśmy. Rzeczą nadrzędną dla nas jest walka o punkty i o poprawę naszej sytuacji w tabeli.

Po wygranym meczu z Puszczą Niepołomice:

Zwycięstwo dało nam więcej uśmiechu. Cieszymy się jako drużyna z dobrej atmosfery. Bolało nas wszystkich, że tych zwycięstw nie ma. Teraz jak zasmakowaliśmy wygranej, to na pewno chcemy więcej, chcemy częściej trzymać się tego uczucia, jakie mieliśmy po meczu z Puszczą.

Nt. Legii Warszawa w rundzie wiosennej:

Na pewno nie mają też łatwego momentu. Jak patrzymy na naszą sytuację, to wiemy, że nie jest łatwo, kiedy się nie wygrywa. Z drugiej strony, to dalej jest klasowa drużyna z celem, który jest do zrealizowania, czyli walka o najwyższe miejsce w lidze. Na pewno oczekuję z ich strony bardzo dużej mobilizacji na ten mecz i tak się też przygotowujemy. Z doświadczenia wiem, że w Legii nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje i jak się mówi i to jest chyba jeden z tych momentów.

O karze dla trenera Piasta po meczu z Puszczą:

Kara jest w zawieszeniu, więc sam ten fakt mówi, że trzeba będzie się bardziej postarać o więcej spokoju, którego być może zabrakło. Nie będzie to też trudne, bo jesteśmy po 23. kolejce i to było pierwsze takie wydarzenie, w którym można było mówić o karaniu mnie czy naszej ławki. Mamy to już za sobą i będziemy chcieli wyciągnąć wnioski, zachować więcej spokoju momentami i nie mieć problemów z tłumaczeniem się.

 

Kosta Runjaić – trener Legii Warszawa

Nie jesteśmy zadowoleni z naszych wyników, jedna wygrana w siedmiu meczach w tym roku – nikt nie ma prawa być zadowolonym. Ale mamy dużą motywację do zmiany tego stanu rzeczy, atmosfera w zespole jest dobra, stanowimy jedność. Ale też twardo stąpamy po ziemi, wiemy, że nie spełniliśmy oczekiwań zarówno swoich jak i kibiców. Atmosfera jest dobra, ale napięta z uwagi na rezultaty – przyznał trener Legii na konferencji prasowej, cytowany przez portal legia.net.

O Piaście Gliwice:

Przed nami Piast Gliwice, zespół grający twardo, ostro. Spodziewamy się agresywnego, przepełnionego walką meczu. Oni potrafią być groźni w ofensywie, zwłaszcza przy stałych fragmentach gry. Ale my swoje lepsze okresy w spotkaniu z Piastem musimy zakończyć z bramką lub bramkami, przepchnąć jakoś piłkę przez linię bramkową. Jesteśmy to winni kibicom, ale też sami sobie.

Cytaty z portalu legia.net.

Mecz, który jest do wygrania

Piast Gliwice nie do końca musi być od początku spisywany na straty i wygranie w meczu z Legią będzie swego rodzaju cudem. Obecnie 13. drużyna Ekstraklasy zagra na stadionie, na którym Legia nie wygrała od 17 grudnia. Legioniści na swoim terenie zebrała 22. punkty – Piast dla porównania w Gliwicach zainkasował 17 oczek. W dodatku zespół Legii mają ciężką sytuację, szczególnie że od tej drużyny wymaga się zawsze więcej i oczekiwania są jasne – zdobyć jak najwyższe miejsce w tabeli. Piast może wykorzystać napiętą sytuację Wojskowych i zawalczyć o 3 punkty. To na pewno byłoby dużą wartością dodaną dla atmosfery w zespole Piasta. Początek meczu o 17:30, sędzią tego spotkania będzie Tomasz Musiał.

Udostępnij

?>